Według astronomów Uran posiada "ciepłe" pierścienie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jowisz i Saturn nie są jedynymi planetami w Układzie Słonecznym, zawierającymi systemy pierścieni. Uran również posiada pierścienie, a naukowcy zdołali właśnie po raz pierwszy zmierzyć ich temperaturę.

 

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który skorzystał z teleskopów ALMA (Atacama Large Millimeter Array) i VLT (Bardzo Duży Teleskop), znajdujących się w Chile. Naukowcy wykonali zdjęcia termiczne, które ujawniły coś zaskakującego.

 

Okazuje się, że Uran posiada „ciepłe” pierścienie o temperaturze 77 kelwinów, czyli -196,15 stopni Celsjusza. Dla porównania, powierzchnia Urana sięga nawet 47 kelwinów (około -226 stopni Celsjusza), a zatem jest chłodniejsza od samych pierścieni.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

Przeprowadzone obserwacje wykazały również, że system pierścieni Urana jest na swój sposób wyjątkowy. Najjaśniejszy i najgęstszy z nich, tzw. pierścień epsilon, składa się jedynie z materii o wielkości piłek golfowych i większych, ale brakuje w nim mikroskopijnych cząstek. Pył jest obecny jedynie pomiędzy pierścieniami. Dla porównania, pierścienie Saturna posiadają materię o mikroskopijnych i większych rozmiarach, natomiast pierścienie Jowisza i Neptuna składają się głównie z drobnego pyłu.

Naukowcy ustalili, że pierścienie Urana są bardzo ciemne, a średnica pierścienia epsilon wynosi od 20 do 100 kilometrów. To bardzo niewiele, w porównaniu do pierścieni Saturna, które rozciągają się na dziesiątki tysięcy kilometrów. Badacze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego pierścienie Urana posiadają inną strukturę, a przede wszystkim, dlaczego są cieplejsze od powierzchni planety.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz