We wszechświecie znaleziono 4,4 miliona nowych galaktyk

Image

Źródło: Pixabay.com

Astronomowie z Durham University (Anglia) wraz z międzynarodowym zespołem naukowców odkryli 4,4 miliona nowych obiektów kosmicznych, składających się głównie z galaktyk i czarnych dziur, a następnie nanieśli je na mapę znanego wszechświata. O odkryciu poinformowano w artykule opublikowanym w periodyku Astronomy and Astrophysics.

 

Eksperci zdołali wykryć gromadę obiektów astronomicznych dzięki ogólnoeuropejskiej niskoczęstotliwościowej sieci radioteleskopów LOFAR, uruchomionej w 2010 roku. System ten składa się z 20 tysięcy anten radiowych rozmieszczonych w 52 lokalizacjach w Europie.

 

Powstała mapa zapewnia wysokiej jakości obrazy radiowe wszechświata, które obejmują rozwijające się nowe gwiazdy, galaktyki z masywnymi czarnymi dziurami i inne obiekty kosmiczne. Większość tych ciał znajduje się w odległości miliardów lat świetlnych od Ziemi.

 

Aby przenieść na mapę 3,5 tys. godzin obserwacji, naukowcy wykorzystali nowoczesne algorytmy na wysokowydajnych komputerach. Ta ilość danych zajęła około ośmiu petabajtów miejsca na dysku, co odpowiada pamięci około 20 tysięcy typowych laptopów.

 

W maju 2021 r. zespół międzynarodowych astronomów stworzył najobszerniejszą mapę ciemnej materii we wszechświecie, obejmującą jedną ósmą nieba widzianego z Ziemi. Zdaniem ekspertów nowe informacje mogą wskazywać, że grawitacja wewnątrz pustek nie jest zgodna z istniejącymi prawami fizyki.

0
Brak ocen