Ważny dowód geologiczny potwierdza, że Mars był kiedyś pełen wody

Kategorie: 

Źródło: NASA/Villanueva/Mumma

Sonda Mars Express ujawniła pierwszy geologiczny dowód na obecność systemu starożytnych, połączonych ze sobą jezior, które kiedyś znajdowały się głęboko pod powierzchnią Czerwonej Planety. Co więcej, niektóre z nich mogą zawierać minerały kluczowe dla powstania i przetrwania życia bakteryjnego.

 

 

Dzisiejszy Mars wydaje się być jałowym światem. Jednak na jego powierzchni widać charakterystyczne cechy terenu, które sugerują, że kiedyś była tam obecna woda, np. rozgałęzienia kanałów przepływowych i dolin. Właśnie w zeszłym roku, sonda Mars Express odkryła pokłady wody pod południowym biegunem Czerwonej Planety.

 

Jednak najnowsze badania ujawniają rozbudowaną sieć podziemnych wodnych zbiorników Marsa. Francesco Salese z Uniwersytetu w Utrechcie i jego zespół zbadał 24 głębokie, zamknięte kratery na półkuli północnej planety. Ich dna położone są na głębokości około 4 tysięcy metrów poniżej tzw. marsjańskiego poziomu morza.

Źródło: NASA/MGS/MOLA/F. Salese et al (2019)

Naukowcy odnaleźli na dnie tych kraterów struktury, które mogły powstać tylko w obecności wody, np. kanały wyryte w ścianach, doliny wykute przez wodę gruntową, zakrzywione delty i osady związane z przepływem wody. Wszystkie struktury są na głębokości 4000-4500 metrów, co wskazuje, że w kraterach obecne były zmieniające się pod wpływem czasu zbiorniki wody.

 

Badacze odkryli również oznaki minerałów w obrębie pięciu kraterów - gliny, węglany i krzemiany, które mają związek z pojawieniem się życia na Ziemi. Daje to do zrozumienia, że zbiorniki wody na Marsie mogły kiedyś zawierać elementy niezbędne dla istnienia życia bakteryjnego.

 

Według obecnego stanu wiedzy, około 3,5 miliarda lat temu, Mars mógł przypominać naszą Błękitną Planetę. Najnowsze odkrycie zdaje się to potwierdzać i może pomóc wyznaczyć regiony, które zostaną zbadane pod kątem obecności życia podczas przyszłych misji kosmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz