W przyszłości Mars będzie miał pierścień planetarny

Kategorie: 

Źródło: Tushar Mittal/Celestia Development Team
Jeden z księżyców Marsa ulega stopniowej deformacji. NASA przewiduje, że pole grawitacyjne tej planety spowoduje rozpad Fobosa, którego szczątki uformują pierścień planetarny podobny do tego, jaki znajduje się wokół Saturna.

 

Naukowcy twierdzą, że Fobos orbituje wokół Czerwonej Planety w odległości 6 tysięcy kilometrów, ale co 100 lat zbliża się do Marsa o około 2 metry. Co więcej, najnowsze badania wskazują że rowy na powierzchni tego księżyca spowodowane są siłami grawitacyjnymi planety i wskazują na zachodzący proces deformacji.

Księżyc Fobos - źródło: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Według przewidywań NASA, Fobos rozpadnie się za 30-50 milionów lat. Jest to niestety bardzo odległa perspektywa ale niezwykle interesująca, gdyż najnowsze analizy przeprowadzone przez geologów z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley wskazują, że Mars otrzyma w ten sposób pierścień planetarny.

 

Tushar Mittal wyjaśnił, że jeśli Fobos rozpadnie się około 680 kilometrów od powierzchni Marsa, jego szczątki uformują wąski pierścień który będzie podobny do najbardziej gęstego pierścienia Saturna. Z czasem będzie się rozszerzał a za kilka milionów lat materiał zacznie opadać na powierzchnię planety. Jednak gdyby Fobos rozpadł się na wyższych wysokościach, pierścień mógłby przetrwać nawet 100 milionów lat.

 

 

Źródła:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/phobos-is-falling-apart

http://news.berkeley.edu/2015/11/23/mars-to-lose-its-largest-moon-but-gain-a-ring/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz