W pierścieniu Saturna uformował się nowy księżyc "Peggy"

Kategorie: 

Źródło: NASA
Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że na krawędziach pierścienia A wykryto pewne zakłócenia. Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę Cassini zdają się potwierdzać, że jesteśmy świadkami "narodzin" nowego księżyca.

 

Autor badania, Carl Murray z Queen Mary University of London powiedział, że nigdy jeszcze nie widzieli czegoś podobnego. Uformowany lodowy księżyc, który otrzymał nazwę "Peggy", prawdopodobnie będzie oddalać się od pierścienia A i orbitować wokół Saturna, tak jak robią to pozostałe księżyce.
Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

Średnica obiektu wynosi około 800 metrów a badacze szacują, że "Peggy" raczej nie będzie już przybierać na rozmiarach, a nawet może się pomniejszyć. Odkrycie zapewni naukowcom nowe informacje, dotyczące powstania innych księżyców Saturna oraz samego uformowania się planety.

 

W 2016 roku sonda Cassini znajdzie się bliżej zewnętrznych krawędzi pierścienia A. Daje to nadzieję iż uda się dokładniej przestudiować uformowany lodowy księżyc oraz wykonać zdjęcia, które pozwolą na przeprowadzenie dalszych analiz.

 

 

Źródło: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S001910351400150X

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze