W październiku w bliskiej odległości Marsa przeleci kometa C/2013 A1 Siding Spring

Kategorie: 

Źróło: NASA

Jak już donosiliśmy kilkukrotnie w tym roku dojdzie do znacznego zbliżenia komety C/2013 A1 Siding Spring i planety Mars. Nie wiadomo jeszcze ze stuprocentową pewnością jak blisko czerwonej planety przeleci to ciało niebieskie, ale może to być nawet jedynie 140 tysięcy kilometrów.

 

Początkowo astronomowie nie wykluczali, że kometa C/2013 A1 Siding Spring może nawet zderzyć się z Marsem. Potem jednak okazało się, że kosmiczny wędrowiec prześlizgnie się jednak w pobliżu, ale z pewnością przywlecze ze sobą cały warkocz pyłu i fragmentów, które spadną na powierzchnię Marsa w formie deszczu meteorów.

Koma tego ciała niebieskiego składa się głównie z wody, ale z pewnością obiekt wlecze bardzo dużo kosmicznego gruzu. Najbliżej Słońca kometa ta znajdzie się 25 października, czyli w 6 dni po największym zbliżeniu do Marsa. Znajdzie się wtedy w odległości 1,4 AU od Słońca.

Na obserwacje komety C/2013 A1 Siding Springs szykuje się cała społeczność astronomiczna. Planuje się wykorzystanie wszelkich dostępnych aparatów kosmicznych z teleskopem Hubble'a, Neowise, HiRISE i innych. Dodatkowo ze względu na znaczne zbliżenie do Marsa do obserwacji planuje się wykorzystanie wielu urządzeń znajdujących się na jego orbicie oraz łazików poruszających się na powierzchni.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika plejda...2

A ten wielki niesamowity 

A ten wielki niesamowity  Kanion  .... jak  myślicie  ...jak mógł  powstać ...może  w  preszłości Mars miał już  jakieś bliskie spotkanie  z jakąś  Kometą .

Portret użytkownika pirogronian

Ciekawe, czy będzie jak z

Ciekawe, czy będzie jak z ISON, kiedy to NASA rozptropnie wyłączyła wszystkie sledzące ją instrumenty, a tylko jakiś astronom amator zfotografoał, jak silne były oddziaływania elektrostatyczne między ISON a Marsem.