W okolicy centrum Drogi Mlecznej odkryto kolejny magnetar

Kategorie: 

Chmura gazu G2 wokół centralnej czarnej dziury - źródło: NRAO/AUI

Jak donosimy od jakiegoś czasu oczy astronomów skierowane są w stronę centrum galaktyki a konkretnie w stronę supermasywnego obiektu zwanego Sgr A*. Jest to prawdopodobnie czarna dziura a ostatnie zainteresowanie tym obiektem łączy się z oczekiwaną konsumpcją chmury gazu G2. Przy okazji udało się zarejestrować coś, co jest najprawdopodobniej magnetarem.

 

Każda duża emisja promieniowania z tego oddalonego o około 40 tysięcy lat świetlnych obszaru jest traktowana, jako prawdopodobny początek interakcji chmur gazu z horyzontem zdarzeń. Mniej więcej miesiąc temu wykryto dosyć dużą emisję promieniowania rentgenowskiego i od razu spowodowało to wiele pytań o to czy konsumpcja chmury G2 już się nie rozpoczęła.

 

Jednak to skupisko gazów o masie trzykrotnie większej od Ziemi powinno zacząć znikać w czarnej dziurze od września 2013 roku do marca, 2014 więc było za wcześnie na takie emisje. W tym momencie na scenę wkroczył radioteleskop VLT i jego szef Dale Frail, który skierował tam swoje anteny w celu zbadania, co wyemitowało tak dużo promieniowania. Szybko wykluczył, że to wspomniana chmura, ale to spowodowało konieczność ustalenia prawdziwej przyczyny.

 

Okazało się, że za emisję odpowiada magnetar. Jest to obiekt powstający z wirującej gwiazdy neutronowej lub pulsara charakteryzujący się niezwykle silnym polem magnetycznym. Astronomowie sugerowali, że w okolicy centralnych czarnych dziur mogą znajdować się pulsary, ale magnetar zaskoczył badaczy.

 

Odkrycie magnetara dokonane za pomocą teleskopu Very Large Array (VLA) zostało potem potwierdzone przez należący do NASA Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR). Sygnał radiowy emitowany z tego tworu odbierany jest z interwałem 3,76 sekundy. Odległość magnetaru do czarnej dziury udało się ustalić 29 kwietnia 2013 roku dzięki obserwatorium kosmicznemu Chandra. Wynosi ona mniej więcej 0,38 roku świetlnego. To znacznie dalej niż pozycja chmury G2.

 

Oprócz tego magnetara w centrum galaktyki odnaleziono do tej pory 14 takich tworów kosmicznych. Zaprowadziło to uczonych do podejrzenia, że magnetary powstają nie tylko z pulsarów, ale również z ciężkich gwiazd neutronowych, których nie brakuje w tym obszarze przestrzeni.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz