W najbliższym czasie zobaczymy szczegółowe zdjęcia najbliższych nam planet karłowatych

Kategorie: 

Sonda New Horizons - źródło: NASA

Termin "planeta karłowata" nie istniał do czasu gdy został zdefiniowany podczas niesławnego głosowania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) w 2006 roku. Teraz, 9 lat później, zobaczymy po raz pierwszy z bliska dwie największe znane nam ciała niebieskie tego typu, jakie znamy w Układzie Słonecznym, czyli Plutona i Ceresa.

 

Dwie sondy kosmiczne - Dawn i New Horizons - docierają właśnie do tych obiektów astronomicznych i naukowcy mają nadzieje otrzymać zdjęcia tych planetoid w niespotykanej dotychczas rozdzielczości. Do tej pory ludzkość dysponowała tylko rozmytymi zdjęciami z kosmicznego teleskopu Hubble'a.

Porównanie jakości zdjęcia z teleskopu Hubble i z Dawn - źródło: NASA

 

Właściwie każdego dnia sonda Dawn dociera bliżej planety karłowatej Ceres. Powoduje to, że jest w stanie wykonywać obrazy z większym poziomem szczegółowości. Już teraz można wyodrębnić szczegóły ukształtowania powierzchni. Tajemnica pozostają niezwykłe białe plamy zidentyfikowane na kilku zdjęciach przesłanych na początku lutego.

Najnowsze  zdjęcia Plutona z sondy New Horizons - źródło: NASA/Johns Hopkins APL/Southwest Research Institute

 

Z kolei sonda New Horizons dotrze do Plutona w lipcu bieżącego roku. Ma dokonać dokładnej eksploracji orbitalne tego ciała niebieskiego oraz towarzyszącego mu księżyca Charona. Obecnie podróż na krańce Układu Słonecznego ciągle trwa, ale wkrótce zacnie się zbieranie danych na pełną skalę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PiotrK

Twoje pytania są

Twoje pytania są aportetyczne, więc nigdy nie poznasz na nie odpowiedzi, która nie rodziłaby kolejnych pytań. Ale to nie znaczy, że nie należy takich pytań stawiać. Czekam na kolejne zdjęcia.

Portret użytkownika Kieras

No i super... Kazde zdjecie

No i super... Kazde zdjecie przybliza nas do odpowiedzi na wiele trudnych pytan... Wiadomo, ze wszystko z czasem, ciekawe tylko czy kiedys zaspokoimy nasza ciekawosc w 100% i czy zawsze przy eksploracji kosmosu beda nam towarzyszyly pytania, na ktore byc moze znajda odpowiedz, ale one i tak mnoza nowe... Ps. super stronka, jestem codziennie zeby spr tutejsze informacje, powodzenia w rozwoju :)

Portret użytkownika io

Jakie to pytania Cię nurtują?

Jakie to pytania Cię nurtują? 99% rzeczy które czytasz na tej stronie to gdybania. Ja nadal nie znam odpowiedzi po co i skąd się to wszystko wzielo? Nie zadawala mnie w zaden sposób teoria Big Bangu, jak i teoria stworzenia wszechswiata przez stwórcę? Bo to wszystko dalej rodzi pytania i pytania. A jak duzo pytań, to pojwiają się darmozjady, które tworzą wszelakiej maści gdybania, po to żeby Ci którzy ich opłacają nie powiedzieli po co i na co ja wydaję pieniądze. Ja obstawiam powtórkę z rozrywki historii, czyli kolejny konflikt swiatowy w pogoni za kasą, tylko że tym razem dla ludzkości, to będzie ostatni konflikt światowy.