W najbardziej odległych galaktykach odkryto ultramasywne czarne dziury!

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astrofizyków pozwoliły nam odkryć czarne dziury o niewyobrażalnie wielkich masach. Naukowcy mogli namierzyć najcięższe obiekty we Wszechświecie.

 

Z pomocą teleskopu kosmicznego Chandra podglądano galaktyki odległe nawet o 3,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi. To właśnie w nich zidentyfikowano czarne dziury o gigantycznych masach. Analizy obejmowały dokładnie 72 galaktyki, które znajdują się w centrach najjaśniejszych i najmasywniejszych gromad galaktyk we Wszechświecie. Kalkulacje wykazały, że ultramasywne czarne dziury rosną szybciej niż gwiazdy, które znajdują się w ich galaktykach macierzystych.

Źródło: NASA

Badania ultramasywnych czarnych dziur zlokalizowanych we wspomnianych gromadach galaktyk z pomocą fal radiowych i promieniowania rentgenowskiego potwierdziły, że te pożeracze gwiazd są co najmniej 10 razy masywniejsze niż wcześniej zakładano. Mało tego - niemal połowa czarnych dziur przebadanych przez astrofizyków posiada masę co najmniej 10 miliardów mas Słońca. Mamy zatem do czynienia z klasą najcięższych czarnych dziur, które określane są przez niektórych naukowców jako ultramasywne.

 

Odległe czarne dziury pozwalają nam zrozumieć procesy formowania się i ewolucji, zachodzące w galaktykach. Dzięki temu dowiemy się więcej o ewolucji Wszechświata i być może będziemy mogli przewidzieć jaka przyszłość czeka galaktykę, w której żyjemy - Drogę Mleczną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Romuald Kurjańczyk

Cytat z powyższego artykułu:

Cytat z powyższego artykułu: Kalkulacje wykazały, że ultramasywne czarne dziury rosną szybciej niż gwiazdy, które znajdują się w ich galaktykach macierzystych. A dlaczego wspomniane gwiazdy miałyby rosnąć? crying

Portret użytkownika moon fake

To jak to jest?Przecież

To jak to jest?Przecież jeszcze nie potwierdzili istnienia żadnej czarnej dziury, no chyba poza budżetową. Uważam że czarne dziury są domniemaniem i nie ma sensu powtarzac dalej tych bzdur od gościa co wysyła znaczki w kosmos bojest wariatem bez kontaktu z rzeczywistoscią. Problem w tym że tym nałukofcom nie przyszło do pustej głowy ze przestrzen jest własnie pusta i wypełniona energią a nie kuleczkami materii. Stąd debile mają problem braku masy zarówno w atomach jak i w astrofizyce i dopierdzielają czarne materie , czarne energie , neutrony etc itp. a starczy zmienić ślepą uliczkę domniemań.