W maju będziemy obserwować kometę i deszcze meteorów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ziemia przechodzi właśnie przez pozostałości warkocza komety Halleya. Wiąże się to z corocznym deszczem meteorów, tak zwanych Akwarydów. Pod koniec miesiąca czeka nas też spektakl spowodowany przez znaczne zbliżenie do Ziemi komety 209/P LINEAR.

 

Akwarydy trwają od 20 kwietnia do około 20 maja. Aktualnie można je oglądać w całej okazałości. Można się spodziewać kilkudziesięciu tak zwanych spadających gwiazd na godzinę. W niektórych latach notowano nawet do 70 zdarzeń.

Kometa 209/P LINEAR widziana 30 kwietnia 2014 roku

Jednak największy spektakl nastąpi 23 i 24 maja. Wtedy to przetniemy trasę, po której poruszała się kometa 209/P LINEAR. Spodziewana jest wtedy prawdziwa burza meteorów. Ma ich być nawet do tysiąca na godzinę i więcej. Najlepsze warunki do obserwacji będą w Ameryce Północnej.

Kometa 209/P, która wywoła ten deszcz meteorów to bardzo ciekawe ciało niebieskie o orbicie trwającej około 5 ziemskich lat sięga ona daleko poza Jowisza. To właśnie gazowy gigant poprzez oddziaływanie swojej grawitacji wpłynął na orbitę komety 209/P LINEAR przesuwając ją bliżej nas.

W czasie swej drogi przecina też orbitę Ziemi. Tym razem będzie nas mijać całkiem blisko, bo znajdzie się tylko około 8 milionów kilometrów od naszej planety. Astronomowie nie chcą podsycać paniki, ale w ciągu tych dni wszystko jest możliwe włącznie z upadkiem kolejnych ciał niebieskich wielkości tego, które spadło na Rosję w lutym 2013 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika mysma

Z tym upadkiem meteorytu, to

Z tym upadkiem meteorytu, to bym tak nie przesadzał. Kometa to jednak zamarznięta kula skalno-lodowa, do naszej atmosfery będą wpadały raczej kawałki lodu, które szybko wyparują w atmosferze. Oczywiście upadek meteorytu na skalę Czelabińska jest możliwy każdego dnia i jeżeli stałoby się to w noc maximum Camelopardalidów to oczywiście byłoby to niezwykłe wydarzenie, ale nie związane z przelotem komety. Tak mi się wydaje przynajmniej :D

Portret użytkownika Ernest

Jeżeli w ciągu kilku dni

Jeżeli w ciągu kilku dni nastąpi na Słońcu wzrost aktywności w związku z powrotem aktywnego regionu to będzie to miało wpływ też na w/w kometę oraz materie wyrzuconą z jej powierzchni na jej orbicie którą niebawem przetniemy.