W czerwcu pojawi się kometa, która będzie widoczna gołym okiem

Kategorie: 

Źródło:

Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich miłośników obserwacji astronomicznych. W nasze pole widzenia, powraca kometa Pan-STARRS (C/2013 X1). To hiperboliczna kometa, która została odkryta 4 grudnia 2013 roku. Podobno tym razem będzie ją można zobaczyć nawet gołym okiem.

 

Według astronomów, kometa C/2013 X1 jest dość dobrze widoczne przez lornetki i teleskopy ale w czerwcu może nas spotkać miłe zaskoczenie, bo estymacje co do jej jasności wskazują na to, że będziemy świadkami tego zjawiska nawet bez konieczności uzbrojenia się wszelkich instrumentów optycznych. Jednak aby zobaczyć spektakularny warkocz kometarny wskazane będzie skorzystanie z teleskopów.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika jonny

Panie redaktorze, komety o

Panie redaktorze, komety o trajektoriach hiperbolicznych i parabolicznych to tak zwane komety jednopojawieniowe - nie mogą ponownie powracać w okolice Słońca. Orbity zamknięte to orbity kołowe i eliptyczne, obiekty o takich orbitach powracają regularnie. Jeśli obiekt posiada orbity otwarte czyli hiperboliczne bądź paraboliczne to odwiedza okolice Słońca tylko raz.