W atmosferze Tytana obecny jest niezidentyfikowany gaz

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL/Space Science Institute

Fluorescencyjny blask w górnej atmosferze Tytana, największego księżyca Saturna, wskazuje na obecność gazu, który naukowcy jeszcze nie zdołali zidentyfikować. Dane na ten temat zostały zebrane w trakcie przelotu koło Tytana sondy kosmicznej Cassini.

 

Nowe informacje na temat Tytana sugerują, że najsilniejsze spektrum składu gazowego atmosfery jest dla podczerwonej części widma o długości fali 3,28 mikrometrów.  Ta długość fali jest zbliżona do widma emisji metanu często występującego w atmosferze Tytana.

Jeziora z węglowodorów na powierzchni Tytana - źródło: NASA/ Sonda Cassini

Blask pojawia się tylko na stronie dzień księżyca, na wysokości 600-1250 km. Największą intensywność pojawia się na wysokości 950 km. Szczegółowa analiza wykazała, że ​​blask nie jest spowodowany przez problem z czujnikami Cassini.  Ponadto, według astronomów wykryty gaz nie jest metanem lub innym węglowodorem dotychczas zidentyfikowanym w atmosferze Tytana.  Związek, który pozostaje do ustalenia, może należeć do grupy cząsteczek zwanych wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi i heterocyklicznymi związkami aromatycznymi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze