W atmosferze Tytana obecny jest niezidentyfikowany gaz
Image
Fluorescencyjny blask w górnej atmosferze Tytana, największego księżyca Saturna, wskazuje na obecność gazu, który naukowcy jeszcze nie zdołali zidentyfikować. Dane na ten temat zostały zebrane w trakcie przelotu koło Tytana sondy kosmicznej Cassini.
Nowe informacje na temat Tytana sugerują, że najsilniejsze spektrum składu gazowego atmosfery jest dla podczerwonej części widma o długości fali 3,28 mikrometrów. Ta długość fali jest zbliżona do widma emisji metanu często występującego w atmosferze Tytana.
[ibimage==13913==400naszerokosc==none==self==null]
Jeziora z węglowodorów na powierzchni Tytana - źródło: NASA/ Sonda Cassini
Blask pojawia się tylko na stronie dzień księżyca, na wysokości 600-1250 km. Największą intensywność pojawia się na wysokości 950 km. Szczegółowa analiza wykazała, że blask nie jest spowodowany przez problem z czujnikami Cassini. Ponadto, według astronomów wykryty gaz nie jest metanem lub innym węglowodorem dotychczas zidentyfikowanym w atmosferze Tytana. Związek, który pozostaje do ustalenia, może należeć do grupy cząsteczek zwanych wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi i heterocyklicznymi związkami aromatycznymi.
- Dodaj komentarz
- 2745 odsłon
Tytan był zawsze śmierdzącą
Tytan był zawsze śmierdzącą planetą... To merkaptany stanowia atmosferę Tytana
to naprawde smrod nie z tej
to naprawde smrod nie z tej ziemi