W 2016 roku będzie można obserwować ciekawą supernową

Kategorie: 

Źródło: Teleskop Hubble'a

W najbliższych miesiącach na niebie pojawi się supernowa. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy zaangażowani przy pracy z kosmicznym teleskopem Hubble'a. Ze względu na to, że w 2014 roku, dzięki efektowi soczewkowania grawitacyjnego astronomowie widzieli eksplozję gwiazdy, można ustalić, że powinna być widoczna na początku 2016.





Soczewkowanie grawitacyjne następuje wtedy, gdy jakiś masywny obiekt, albo grupa obiektów, powiększa i zakłóca światło odległych galaktyk. W tym konkretnym przypadku światło wyemitowane podczas wybuchu supernowej jest zniekształcane przez gromadę gwiazd położoną między tym zjawiskiem a Ziemią.

 

Gromada gwiazd odpowiedzialna za ten efekt to  MACS J1149.6+2223 , a eksplodująca gwiazda, o której mowa bywa nazywana w literaturze supernową Refsdala. Nazwa pochodzi od norweskiego astronoma Sjura Refsdala, który jako pierwszy zaproponował wykorzystywanie soczewkowania grawitacyjnego do badania nieznanych części wszechświata.

Gdy pierwszy raz zobaczono supernową Refsdala odbijała się ona czterokrotnie. To skutek soczewkowania grawitacyjnego wokół masywnego obiektu, który zakrzywia światło. Po protu dochodzące do nas fotony przebywają różną drogę co skutkuje multiplikacją widoku. W tym konkretnym przypadku zobaczono czterokrotne powtórzenie obrazu.

Gdyby nie sprzyjające parametry przestrzeni pozwalające na wykorzystanie grawitacyjnego soczewkowania, obiekt ten byłby zbyt daleko aby go zobaczyć, ponieważ znajduje się aż 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Gromada gwiazd wzmacniająca jego obraz jest usytuowana mniej więcej w połowie drogi, czyli około 5 miliardów lat od naszej planety.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze