USA kończy współpracę z Rosją w zakresie transportu astronautów na ISS

Kategorie: 

Źródło: Roscosmos

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oficjalnie zakończyła współpracę z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos, w zakresie przy dostawie astronautów na orbitę. Od tej pory sojuzami będą latać tylko Rosjanie.

Już w 2021 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), za pomocą rosyjskiego statku kosmiczny Sojuz, będzie wysyłana całkowicie rosyjska załoga bez amerykańskich astronautów. Według korporacji państwowej Roskosmos, załoga główna i rezerwowa 65 długoterminowej wyprawy na ISS bęzie się składała w całości z Rosjan.

 

W skład załogi statku kosmicznego Sojuz MS-18 wchodzić będą dowódca wyprawy Oleg Nowicki, a także inżynierowie lotniczy Piotr Dubrov i Siergiej Korsakow. Anton Shkaplerov, inżynier lotu ISS-65 i dowódca statku kosmicznego Sojuz MS, Andrey Babkin (inżynier lotu ISS-65 i statek kosmiczny Sojuz MS) i Dmitrij Petelin (inżynier lotu ISS-65 i statek kosmiczny Sojuz MS) zostali wyznaczeni jako ich wsparcie.

Planowane jest wysłanie Rosjan na ISS w kwietniu 2021 r. za pomocą statku transportowego Sojuz MS, który zostanie wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na początku września pojawiły się informacje, że NASA planuje zrezygnować z usług Roscosmos w celu dostarczania astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) już od 2021 roku. Zamiast rosyjskiego Sojuza w Stany Zjednoczone zamierzają używać własnych komercyjnych pojazdów Crew Dragon.

 

Wcześniej planowano, że jedno miejsce na Sojuzie zostanie przyznane amerykańskiemu astronaucie zarówno podczas startów w październiku 2020 jak i kwietniu 2021, co pozwoliłoby na obecność na ISS przedstawicieli USA w przypadku problemów ze statkami SpaceX. Jednak pierwszy załogowy lot Crew Dragon zakończył się sukcesem, co pozwoliło NASA przyspieszyć proces anulowania rosyjskich usług.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz