Trwa okres największej jasności komety Pan-STARRS

Kategorie: 

Kometa Pan-STARRS zdjęcie z 10 marca 2013 , Australia. - Źródło: thegalaxytoday.com

Fatalna pogoda panująca w Polsce pozbawiła nas niestety możliwości oglądania komety widocznej gołym okiem. Na szczęście są inne miejsca na półkuli północnej, w których da się prowadzić obserwację. Kometa znana, jako Pan-STARRS to według nomenklatury astronomicznej C/2011 L4. W dniu 5 marca znalazła się ona w perygeum a w pięć dni później w peryhelium. Okres jej największej jasności spodziewany jest 12 i 13 marca. Niestety nic nie wskazuje na to, aby do tego momentu zachmurzenie miało ustąpić, dlatego najprawdopodobniej obejdziemy się smakiem.

 

Warto poznać kilka faktów na temat tej jasnej komety. Po pierwsze nie będziemy w stanie zobaczyć jej powrotu w nasze okolice. Według danych astronomicznych kometa Pan-STARRS potrzebuje aż 100 milionów lat, aby wykonać pełen obrót wokół Słońca. Po drugie kometa pochodzi ze skraju Układu Słonecznego, z tak zwanego obłoku Oorta. To spory obszar pełen małych obiektów znajdujący się aż za orbita Neptuna. Większość komet, które obserwujemy nadlatuje właśnie stamtąd.

Kometa PANSTARRS widziana w Arizonie 10 marca, 2013. Źródło: Chris Schur.

 

Po trzecie kometa pozostawała do teraz niewiadomą, bo mogła rozbłysnąć jasnością lub wręcz rozpaść się i wyblaknąć. Jak na razie wygląda na to, że jakkolwiek magnitud ujemnych obiekt ten nie osiągnie to jego jasność jest wystarczająca do obserwacji gołym okiem, czyli obawy naukowców, co do przetrwania zbliżenia ze Słońcem okazały się bezpodstawne.

Dobra pogoda bardzo by się przydała, ponieważ tylko w trwającym właśnie tygodniu będą dobre warunki do obserwacji komety Pan-STARRS. Mniej więcej przez następne 10 dni będzie się znajdowała nisko nad horyzontem i będzie widoczna przez moment po zachodzie Słońca. Na szczęście to nie jedyna kometa, jaka pojawi się na naszym niebie w roku 2013.

Kometa Pan-STARRS widziana 10 marca w Tucson, Arizona. Źródłot: Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter

. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz