Tranzyt planetoidy 163 Erigone na tle gwiazdy Regulus

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do bardzo rzadkiego zjawiska astronomicznego dojdzie w dniu jutrzejszym. Mierząca 73 kilometry średnicy asteroida 163 Erigone przyćmi na chwilę światło jasnej gwiazdy Regulus.

 

Asteroida 163 Erigone jest znana już od XIX wieku jednak do takiej koniunkcji dochodzi po raz pierwszy. Regulus, który zostanie przysłonięty jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Lwa. Przy niej asteroida jest tylko słabym cieniem. Jednak będzie ona wystarczająco duża, aby przesłonić tę gwiazdę na całe 12 sekund.

 

Niezwykłe zjawisko nastąpi około godziny 06:07 czasu uniwersalnego. Oznacza to, że będzie dobrze widoczne na wschodnim wybrzeżu USA, ale w naszym kraju wtedy powinno być już niestety jasno. Na szczęście nie oznacza to, że nie da się tego w ogóle zobaczyć. Z pomocą przychodzą teleskopy internetowe takie jak Slooh.

 

Poniżej znajduje się link do internetowej transmisji na żywo z tego wydarzenia. Wystarczy obudzić się na czas i można zobaczyć ten nietypowy tranzyt dzięki uprzejmości innych astronomów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz