Tranzyt Merkurego na Słońcu widziany przez obserwatoria solarne

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

W poniedziałek, 11 listopada, Merkury przeszedł na tle tarczy słonecznej. Miliony obserwatorów z całego świata mogło być świadkami rzadkiego niebiańskie zjawiska zwanego tranzytem Merkurego. Następny raz nastąpi to dopiero w 2032 roku.

Tranzyty Merkurego występują średnio 13 razy w ciągu stulecia. Poprzedni miał miejsce 9 maja 2016. a następny jest oczekiwany dokładnie 13 listopada 2032 roku. Z perspektywy Ziemi tranzyt Merkurego trwał około 5,5 godziny. Obserwatorzy w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce mogli zobaczyć przynajmniej część tego zjawiska, ponieważ występowało za dnia.

Jednak było to możliwe tylko za pomocą teleskopów wyposażonych w specjalne ochronne filtry przeciwsłoneczne. Patrzenie teleskopem lub lornetką w Słońce, bez filtra może się zakończyć ślepotą. Merkury jest tak niewielką planetą, że przechodząc na tle tarczy słonecznej był widoczny jedynie jako niewielka kropka. Z tego powodu obserwacje amatorskie nie były zbyt efektowne. Ale na szczęście dostępne są również nagrania wykonane za pomocą kosmicznych obserwatoriów solarnych NASA takich jak SDO i SOHO. Przedstawiają one tranzyt Merkurego z zupełnie innej perspektywy.

Co warto wiedzieć,  tylko dwie planety -Merkury i Wenus z naszej perspektywy przechodzą na tle Słońca. Jest tak dlatego, że są to tak zwane planety wewnętrzne. Wenus, widziana z Ziemi jako jasna "gwiazda" występuje nawet z tego powodu w fazach, tak jak Księżyc. Ostatni tranzyt Wenus wystąpił 6 czerwca 2012 roku, a następny nie nastąpi wcześniej niż 11 grudnia 2117. W przypadku Merkurego, tranzyty zdarzają się w maju lub w listopadzie. Z kolei tranzyty Wenus występują zwykle w czerwcu i grudniu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz