Toksyczny pył marsjański może znacznie utrudnić kolonizację czerwonej planety

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Waszyngtonie odbył się właśnie szczyt naukowy, którego celem była ocena możliwości dotarcia na Marsa z załogową wyprawą w ciągu następnych dwóch dekad. Według naukowców problemem dla przyszłych kolonistów mogą być higroskopijne cząstki pyłu marsjańskiego.

 

Spotkanie naukowców zwane oficjalnie szczytem Humans 2 Mars zajmowało się głównie ocena ryzyka przyszłych misji. Jest to o tyle istotne, że wiele wskazuje na to, iż kolonizacją Marsa mogą się zająć firmy prywatne. Organizacja Mars One planuje nawet reality show przedstawiające wszelkie fazy misji marsjańskiej. Po bilet w jedną stronę na Marsa zgłosiło się ponad 78 tysięcy ochotników, więc warto pochylić się najpierw nad tym, jakie są ich szanse.

 

Dane pozyskane z detektorów robotów poruszających się po Czerwonej Planecie nie pozostawiają złudzeń, ludzki system oddechowy będzie wciąż narażony na oddziaływanie ze strony wszechobecnego pyłu znajdującego się na Marsie.

 

Według uczestników konferencji problemem jest szczególnie obecność dużej ilości nadchloranów. Są to rodzaje soli, które gdyby dostały się do organizmu kolonistów mogłyby spowodować problemy z tarczycą. Kolejnym składnikiem pyłu jest gips, którego również jest bardzo dużo na Marsie. Takie drobne cząstki, o ile nie zostaną odfiltrowane, mogą być przyczyna poważnych chorób pulmonologicznych.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen