Teleskop NuSTAR sfotografował "rękę Boga"

Kategorie: 

Źródło: NASA / JPL / Caltech / McGill

NuSTAR to satelita astronomiczny należący do agencji kosmicznej NASA. Przeznaczony jest do obserwacji wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego. Od 2012 roku teleskop zdołał uchwycić wiele spektakularnych obrazów, w tym tytułową "rękę Boga"

 

Okazją do zaprezentowania co bardziej udanych fotek wykonanych przez NuSTAR było 223-cie spotkanie Amerykańskiego Stowarzyszenia Astronomicznego. W jego trakcie przedstawiono też zdjęcie pozostałości po supernowej odkrytych w 1982 roku za pomocą Einstein X-ray observatory.

 

Ta "ręka Boga" znajduje się 18 tysięcy lat świetlnych od nas i skrywa pulsar PSR B1509. Można ją obserwować na półkuli południowej, w konstelacji Circinus. B1509 obraca się siedem razy na sekundę. Astronomowie sądzą, że supernowa, która uformowała tę niezwykłą strukturę wybuchła 20 tysięcy lat temu. Byłą widoczna gołym okiem jeszcze 2 tysiące lat temu.

Źródło: NASA / JPL / Caltech / McGill

Oczywiście wygląd każdej mgławicy jest kwestią perspektywy, ponieważ są one zawieszone w trójwymiarowej przestrzeni, ale trzeba przyznać, że w tym konkretnym przypadku rzeczywiście przypomina to rękę.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz