Teleskop LOFAR zrobił zdjęcia gigantycznej galaktyki

Kategorie: 

Zdjęcie gignatycznej galaktyki radiowej odkrytej przez teleskop LOFAR- źrodło: ASTRON

Astronomowie korzystający z teleskopu LOFAR, znaleźli naprawdę ogromną galaktykę, rozciągającą się na miliony lat świetlnych w przestrzeni i obejmującą na niebie prawie pół stopnia.

 

Galaktyka należąca do rodzaju Giant Radio Galaxies (GRGs) została odkryta za pomocą potężnego radioteleskopu LOFAR, zbudowanego przez holenderską fundację ASTRON i dedykowanego do poszukiwania takich obiektów. Jego zadaniem jest wykrywanie słabego promieniowania radiowego. Następnie poprzez konwersje daje się przedstawić dany obraz w świetle widzialnym. Odkrycie zostało dokonane, ponieważ urządzenia jest obecnie używane do przeprowadzenia pełnego skanu nieba. Tak dużego obiektu nie dało się nie zauważyć.

 

Podczas badań, naukowcy byli w stanie określić, że promieniowanie w tym miejscu nieba jest rozrzucone na dużym obszarze przestrzeni, należącej do jednego z członków tria galaktyk skatalogowanych pod nazwą UGC 09555. Galaktyka GRGs, którą odkryto jest oddalona od Ziemi o prawie 750 milionów lat świetlnych. Naukowcy podejrzewają, że źródłem wykrytych fali niskich częstotliwości radiowych jest materia rozproszona w przestrzeni, w wyniku interakcji między trzema galaktyk, do której musiało dojść w dawnych czasach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz