Teleskop kosmiczny TESS wkrótce rozpocznie poszukiwania egzoplanet

Kategorie: 

Źródło: NASA/GSFC

W przyszłym tygodniu korporacja SpaceX z pomocą swojej rakiety Falcon 9 wyniesie w przestrzeń kosmiczną teleskop kosmiczny TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Urządzenie należące do agencji NASA to rozwojowa wersja teleskopu kosmicznego Keplera, która również zajmie się poszukiwaniem egzoplanet.

 

Start teleskopu TESS odbędzie się z Cape Canaveral na Florydzie i zaplanowano go na 16 kwietnia. W chwili obecnej jest przygotowywany do lotu. Nowa aparatura badawcza zastąpi wysłużony kosmiczny teleskop Keplera, którego misja wkrótce dobiegnie końca ze względu na kończące się paliwo na jego pokładzie.

Źródło: MIT

TESS wyposażony jest w cztery kamery, dzięki którym będzie mógł obserwować około 85% nieba. Urządzenie będzie przyglądać się jasności niemal 200 tysięcy gwiazd w naszej galaktyce. Nowy teleskop zajmie się poszukiwaniem egzoplanet podobnych do Ziemi przy zastosowaniu techniki fotometrycznej, natomiast kosmiczny teleskop Jamesa Webba, który według najnowszych szacunków może pojawić się na orbicie dopiero w 2020 roku, będzie prowadził szczegółowe obserwacje tych najbardziej interesujących obiektów.

 

Teleskop TESS zostanie umieszczony na wysokoeliptycznej orbicie wokół Ziemi. Przypuszcza się, że z jego pomocą odkryjemy tysiące nowych planet. Misja teleskopu potrwa 2 lata, lecz to są oczywiście tylko wstępne założenia – agencja NASA będzie mogła w każdej chwili przedłużyć misję o kolejne miesiące lub lata.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz