Teleskop kosmiczny Jamesa Webb'a ujawnia tajemnice Mgławicy South Rim

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zdjęcia wykonane nowoczesnym teleskopem pozwoliły naukowcom spojrzeć w przeszłość i dowiedzieć się, jak powstała mgławica o fantastycznej urodzie.

 

Mgławica South Rim, znana jako NGC 3132, powstała w wyniku śmierci gwiazdy. Stało się to około 2500 lat temu. Następnie obiekt kosmiczny pozbył się dużej części swojego gazu, z którego później powstała mgławica.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało, że dwóch lub trzech jej towarzyszy i inny „niewinny świadek”, gwiazda, która również była zaangażowana w ten proces, byli aktywnie zaangażowani w śmierć gwiazdy. Odkryto to dzięki badaniu niezwykle szczegółowych zdjęć z „Jamesa Webba”.

 

W centrum mgławicy świeci bardzo gorąca gwiazda centralna, biały karzeł, który wypalił swój wodór. Teraz ta gwiazda jest mała i gorąca, ale otoczona chłodnym pyłe. Cały ten gaz i pył, które widzimy rozproszone wokół, musiały pochodzić z tej pojedynczej gwiazdy, ale zostały rozproszone w bardzo określonych kierunkach przez gwiazdy towarzyszące.

Obrazy pokazują również serię spiralnych struktur rozciągających się od środka. Te koncentryczne łuki mogły powstać, gdy towarzysz krążył wokół gwiazdy centralnej, która szybko traciła masę. Przyglądając się trójwymiarowej rekonstrukcji danych, zespół zauważył również kilka par wypukłości, które zwykle powstają, gdy obiekty astronomiczne wyrzucają materię w dżecie. Mają nieregularny kształt i rozchodzą się w różnych kierunkach.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz