Teleskop Hubble'a zaobserwował galaktyczny kosmiczny lej
Image

Tajemniczy lej wśród gwiazd zainteresował naukowców z ESA i z NASA obsługujących kosmiczny teleskop Hubble'a. Obiekt, który oglądano, to w istocie galaktyka o oznaczeniu NGC 524. Jest ona kosmicznym tworem jeszcze przypominającym galaktyką spiralną, ale będącym w trakcie ewolucji.
Galaktyka ta znajduje się 90 milionów lat świetlnych od Ziemi i można ją zobaczyć w gwiazdozbiorze Ryb. Astronomowie uważają, że NGC 524 to obiekt znajdujący się w etapie przejściowym w ewolucji galaktyk. W zwykłej galaktyce spiralnej pomiędzy gwiazdami znajdują się ogromne chmury gazu międzygwiezdnego, który służy jako materiał do powstawania nowych gwiazd. Gdy gaz się wyczerpie ramiona galaktyk stopniowo migrują tracąc swój spiralny kształt.
W rezultacie tych procesów powstaje coś, co nazywa się galaktyką soczewkowatą. Jest to kolejne stadium życia galaktyk, w którym pełne są one czerwonych olbrzymów otoczonych niewielką ilością gazu i pyłu międzygwiezdnego. Złożona struktura galaktyki NGC 524 wskazuje nam na to, że proces jej przejścia do typu soczewkowatego nie został jeszcze zakończony.
- Dodaj komentarz
- 2757 odsłon
rech... rech... rech...
rech... rech... rech... Dobre... w fazie "ewolucji"... a nie degradacji? Skąd te osły wiedzą jaki gradient entropi obserwują?
Angelus Maximus Rex,kim ty
Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na rech... rech... rech...
Angelus Maximus Rex,kim ty kurwa jesteś pedale?Wypierdalaj na drugą stronę Błoń pikniku
Cóż... widocznie Ty Angelus
Cóż... widocznie Ty Angelus Maximus Rex wiesz lepiej bo już zaobserwowałeś ten właściwy gradient entropii bo o wszystko wiesz lepiej.
dokładnie te teorie sa
dokładnie te teorie sa poprostu powalające.....
Wszystko we Wszechświecie,
Wszystko we Wszechświecie, moim zdaniem, jest tworzone wg teorii fraktali i stąd małe spiralne galatyki sa częścią większej sprlnej galaktyki, a te z kolei są częscia jeszcze czegoś większego itd. itp.