Teleskop Hubble'a wykrył tajemniczą emisję z gwiazdy neutronowej

Kategorie: 

Źródło: NASA, ESA,N. Tr’Ehnl/Pennsylvania State University

Astronomowie odkryli niezwykłą emisję światła podczerwonego z pobliskiej gwiazdy neutronowej. RX J0806.4-4123 to pierwsza znana nam gwiazda neutronowa, której szeroko emitowany sygnał jest widoczny tylko w podczerwieni.

 

 

Amerykańsko-turecki zespół badawczy uważa, że RX J0806.4-4123 może posiadać nieznane nam właściwości. Astronomowie biorą pod uwagę dwie możliwości, które mogą odpowiadać za szeroko emitowaną emisję światła podczerwonego – przedstawiana gwiazda neutronowa może być otoczona pyłem, albo potężne wiatry wydobywają się z jej wnętrza i zderzają się z gazem w przestrzeni międzygwiezdnej.

 

Naukowcy zwykle badają gwiazdy neutronowe w emisji radiowej i wysokoenergetycznej. Jednak gwiazdę RX J0806.4-4123, która należy do grupy siedmiu pobliskich pulsarów, zwanych Wspaniałą Siódemką, przebadano wyłącznie pod kątem emitowanego światła podczerwonego. Wokół tego obiektu zaobserwowano szeroki obszar emisji w podczerwieni, który rozciąga się na odległość około 200 jednostek astronomicznych od pulsaru.

 

Astronomowie uważają, że albo materiał pozostały po eksplozji supernowej, znajdujący się w otoczeniu gwiazdy neutronowej, albo tzw. plerion – mgławica wiatru pulsarowego, mogą decydować o jej wyjątkowości. Pochodząca z niej emisja pozostaje dla naukowców zagadką, ale z pomocą przyszłego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba będą mogli kontynuować badania, aby lepiej poznać ewolucję gwiazd neutronowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz