Teleskop Hubble'a wykonał nowe zdjęcia odległej gromady gwiazd Palomar 2

Kategorie: 

Gromada Palomar 2 widziana przez teleskop Hubble

Palomar 2 jest częścią grupy 15 gromad gwiazdowych, znanych jako klaster Palomar. Klastry te, jak same nazwy wskazują, zostały odkryte po raz pierwszy przez obserwatorium astronomiczne Palomar Observatory Sky Survey. Doszło do tego całkiem niedawno, bo dopiero 1950 roku. W ich odkryciu wzięło udział wielu wybitnych astronomów z całego świata, w tym słynny Edwina Hubble.

 

Wspomniane skupiska odkryto tak późno ze względu na fakt, że jako obiekty głębokiego nieba świecą bardzo słabo. Każdy z nich znajduje się albo bardzo daleko od nas skryte za pyłem lub zawierają relatywnie niewiele gwiazd.

 

Ten szczególny klaster jest wyjątkowy pod wieloma względami. Po pierwsze, jest jedyną gromadą kulistą, którą widzimy w tej części nieba, w północnej części konstelacji Auriga. Gromady kuliste orbitują wokół centrum Drogi Mlecznej, tak, że najczęściej widzimy je zawsze w tej samej części nieba. Palomar 2 jest wyjątkiem od tej reguły, ponieważ znajduje się w odległości pięć razy większej niż odległość od reszty gromad kulistych z centrum Drogi Mlecznej.

 

Po drugie, to, czym wyróżnia się ten klaster to jego niewielka jasność. Można go zobaczyć tylko za pomocą największych teleskopów i to najlepiej umieszczonych w kosmosie. Powyższe zdjęcie wykonane zostało przez "Hubble Space Telescope", ale wiele teleskopów naziemnych po prostu nie jest w stanie pokazać Palomar 2 w jakiejkolwiek innej formie, z wyjątkiem bladej plamy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen