Teleskop Hubble'a wykazał, że astronomowie mylili się co do wielkości wszechświata

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kosmiczny Teleskop Hubble'a od początku swej pracy po naprawie w kosmosie, zaskakuje astronomów wynikami swojej pracy. W odległości ponad 13 miliardów lat świetlnych teleskop odkrył niezliczone galaktyki, z których każda zawiera około biliona gwiazd.

 

Naukowcy doszli do tego wniosku, gdy skierowali teleskop na skrawek kosmosu, gdzie nie było widać żadnych gwiazd. W ten sposób Hubble po raz kolejny udowodnił, jak bardzo astronomowie nie mieli racji co do wielkości wszechświata. Zdjęcia Hubble'a pokazują ponad 10 000 galaktyk w zaledwie jednym małym obszarze nieba.

 

Według astronomów w samym widzialnym wszechświecie znajduje się około 10 miliardów galaktyk. Liczba gwiazd w jednej galaktyce różni się od liczby gwiazd w innej, jednak zakładając średnio 100 miliardów gwiazd na galaktykę, szacuje się, że w obserwowalnym wszechświecie jest około 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (to 1 miliard bilionów) gwiazd.

 

Dzięki naszej istniejącej technologii jesteśmy bardzo ograniczeni, jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne, ale biorąc pod uwagę nowe dane, rozumiemy, że wszechświat jest niewiarygodnie duży. Co ciekawe, astronomowie mogą obserwować tylko te części wszechświata, które znajdują się w promieniu 13,7 miliarda lat świetlnych od naszej planety. Astronomowie obserwują odległe gwiazdy, mierząc światło docierające do Ziemi. Ciekawe, że światło gwiazd znajdujących się dalej niż 13,7 miliarda lat świetlnych nie zdążyło jeszcze do nas dotrzeć.

 

Doprowadziło to wielu naukowców do spekulacji, że wszechświat może być znacznie większy niż jesteśmy w stanie zaobserwować. A to oznacza, że ​​gwiazd może być znacznie więcej. Aby zorientować się, jak duży jest kosmos, astronomowie mogą zobaczyć w odległości 13,7 miliarda lat świetlnych około 50 miliardów galaktyk, z których każda składa się z około 100 miliardów gwiazd. Uważa się, że galaktyka Drogi Mlecznej zawiera od 200 do 400 miliardów gwiazd i co najmniej 100 miliardów planet.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika mclawd

1 miliard bilionów to 10^21 a

1 miliard bilionów to 10^21 a tu jest 10^42. Czyli albo septylion gwiazd albo połowę zer trzeba by usunąć. Ale to i tak sporo - prawdopodobieństwo inteligentnego życia w kosmosie gwałtownie rośnie.