Teleskop Hubble'a ustanawia kolejny rekord i odkrywa najbardziej odległą supernową typu 1a

Kategorie: 

Porównanie metod obrazowania, które pomogły w wykryciu UDS10Wil - Źródło: NASA

Astronomowie nadal poprawiają swoje umiejętności w wyostrzaniu zdjęć i poprawieniu techniki eksploatacji pierwszego prawdziwego teleskopu kosmicznego, zwanego teleskopem Hubble. Urządzenie, które początkowo nie mogło uzyskać ostrego obrazu zdjęć zostało naprawione w przestrzeni kosmicznej i od tego czasu dzięki jego pracy udało się odkryć wiele interesujących obiektów głębokiego nieba. Ostatnio zdołano zobaczyć najbardziej odległą supernową typu 1a.

 

 

Trudno się dziwić, że astronomowie starają się wycisnąć jak najwięcej ze swoich teleskopów. Naukowcy użyli "Hubble Space Telescope", aby pobić rekord w wykrywaniu najbardziej odległych supernowych typu 1a z wszystkich znanych obecnie zjawisk tego typu. Supernowa znajduje się w odległości ponad 10 miliardów lat świetlnych od nas, a jego przesunięcie ku czerwieni wynosi 1,914. Gdy gwiazda eksplodowała wszechświat był na etapie aktywnego formowania się, rodząc nowe gwiazdy z dużą częstotliwością.

Obiekt został oznaczony, jako SN UDS10Wil  i bywa nazywany SN Wilson na cześć byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych (1913/21), Woodrowa Wilson.  Odkrycie tej odległej supernowej było efektem trzyletniego programu "Hubble" w badaniach odległych supernowych typu 1a i pomiaru zmian, jakie się w nich dokonały na przestrzeni lat.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz