Teleskop Hubble'a umożliwił obserwację efektu kolizji galaktyk

Kategorie: 

Źródło: NASA/Teleskop Hubble

Kiedy patrzymy na odległy kosmos tylko pozornie wydaje nam się, że wszystko, co widać na nocnym niebie to gwiazdy. W rzeczywistości wiele z widocznych punktów to galaktyki lub ogromne skupiska gwiazd. Doskonalenie zdolności obserwacji kosmosu za pomocą teleskopów naziemnych i kosmicznych spowodowało, że zobaczyliśmy Wszechświat wraz z jego wszelkiego rodzaju kształtami.  Powyższe zdjęcie wykonał teleskop kosmiczny Hubble i przedstawia obiekt o zdecydowanie niezwykłym wyglądzie.

 

Hubble wykonał kilka zdjęć odległej galaktyki skatalogowanej, jako 2MASX J05210136-2521450. Wyróżnia się ona już na pierwszy rzut oka ze względu na ciekawy kształt. Obraz jest połączeniem ekspozycji wykonanych przez Hubble'a Advanced Camera for Surveys, używając tak zwanej bliskiej podczerwieni i widma światła widzialnego. Obiekt ten emituje ogromne ilości światła w widmie podczerwieni. Naukowcy twierdzą, że jakiś czas temu mogło tam dojść do intensywnego formowania gwiazd, wywołanego przez zderzenie dwóch galaktyk.

Proces scalania pozostawił swoje ślady, dlatego 2MASX J05210136-2521450 przedstawia pojedyncze jasne jądro i spektakularną zewnętrzną strukturę, która składa się z jednostronnego przedłużenia wewnętrznych ramion, z ogonem. Galaktyka została tak uformowana z powodu mieszania się materii łączących się galaktyk. Unikalny kształt jest wywoływany przed oddziałujące siły grawitacyjne.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz