Teleskop Hubble'a sfotografował spiralną galaktykę IC 2560
Image
Dzięki pracy kosmicznego teleskopu Hubble'a udało się zobaczyć galaktykę spiralną IC 2560, znajdującą się około 110 milionów lat świetlnych od naszej planety. Galaktyka jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Pompy.
IC 2560 to galaktyka spiralna posiadająca jasne rozwijające się ramiona. Jest to niezwykle piękna kompaktowa galaktyka występująca w katalogach pod nazwami PGC 29993, ESO 375-4, MCG -5-25-1, IRAS10140-3318. Galaktyka ta jest członkiem dużej gromady galaktyk w gwiazdozbiorze Pompy. Grupa ta składa się z około 200 galaktyk. Pozostają one w bliskim sąsiedztwie względem siebie. Na dodatek nie widać, aby w tej grupie były jakieś dominujące galaktyki, które mogłyby bardziej wpływać na inne, mniejsze.
Zdjęcia z Hubble'a pokazują jak jasnym obiektem jest IC 2560. Galaktyka ta posiada bardzo jasne aktywne jądro. Taki typ obiektów nazywany jest galaktyką Seyferta, od astronoma, Karla Seyferta, który badał te obiekty w latach 40tych ubiegłego wieku. Prawdopodobnie to centralne jądro to w istocie supermasywna czarna dziura, lub raczej obiekt tego typu. W istocie centralne czarne dziury to potężne studnie grawitacyjne, które trudno porównywać z konwencjonalnymi czarnymi dziurami czy innymi osobliwościami spotykanymi we wszechświecie.
[ibimage==14354==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
IC 2560 - foto: Luca Limatola
Widmo emisji jądra IC 2560 zawiera wiele jasnych, szerokich pasm, co wskazuje na potężne emisje gazów z prędkościami nawet kilku kilometrów na sekundę. Galaktyki Seyferta są dosyć rzadkie i nie stanowią więcej niż jednego procenta wszystkich galaktyk spiralnych.
- Dodaj komentarz
- 5228 odsłon
Drogi adminie, jak już
Drogi adminie, jak już zamieszczasz fatalnie napisane artykuły, to dawaj chociaż źródła, żeby można było samemu doczytać, po ludzku, o co chodzi. Otóż każda masa tworzy studnię grawitacyjną. "Czy raczej obiekt tego typu"... że co? :-D
Do wszystkich - czy tylko mnie się wydaje, że to ciągłe powoływanie isę na coraz to pardziej superowe czarne dziury zaczynają się robic nudne? Jeszcze żeby to było potwierdzone czym ś innym niż naciągniętą teorią względności, która wykreowana została na objawienie. A tu nic - zero obserwacji bezośrednich. Same domysły.
Ej... a myślałem, że jesteś
Dodane przez pirogronian w odpowiedzi na Drogi adminie, jak już
Ej... a myślałem, że jesteś zwolennikiem Einsteina... Hehehe... Masz rację... E=mxc^2 nie wyjaśnia względności, lecz wyłącznie bezwzględność materialną tego algorytymu.
ale ty jestes głupi
Dodane przez pirogronian w odpowiedzi na Drogi adminie, jak już
ale ty jestes głupi