Teleskop Hubble'a sfotografował spiralną galaktykę IC 2560

Image

Galaktyka spiralna typu Seyferta - IC 2560 - foto: NASA/HST

Dzięki pracy kosmicznego teleskopu Hubble'a udało się zobaczyć galaktykę spiralną IC 2560, znajdującą się około 110 milionów lat świetlnych od naszej planety. Galaktyka jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Pompy.

 

IC 2560 to galaktyka spiralna posiadająca jasne rozwijające się ramiona. Jest to niezwykle piękna kompaktowa galaktyka występująca w katalogach pod nazwami PGC 29993, ESO 375-4, MCG -5-25-1, IRAS10140-3318. Galaktyka ta jest członkiem dużej gromady galaktyk w gwiazdozbiorze Pompy. Grupa ta składa się z około 200 galaktyk. Pozostają one w bliskim sąsiedztwie względem siebie. Na dodatek nie widać, aby w tej grupie były jakieś dominujące galaktyki, które mogłyby bardziej wpływać na inne, mniejsze.

 

Zdjęcia z Hubble'a pokazują jak jasnym obiektem jest IC 2560. Galaktyka ta posiada bardzo jasne aktywne jądro. Taki typ obiektów nazywany jest galaktyką Seyferta, od astronoma, Karla Seyferta, który badał te obiekty w latach 40tych ubiegłego wieku. Prawdopodobnie to centralne jądro to w istocie supermasywna czarna dziura, lub raczej obiekt tego typu. W istocie centralne czarne dziury to potężne studnie grawitacyjne, które trudno porównywać z konwencjonalnymi czarnymi dziurami czy innymi osobliwościami spotykanymi we wszechświecie.

[ibimage==14354==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

IC 2560 - foto: Luca Limatola

Widmo emisji jądra IC 2560 zawiera wiele jasnych, szerokich pasm, co wskazuje na potężne emisje gazów z prędkościami nawet kilku kilometrów na sekundę. Galaktyki Seyferta są dosyć rzadkie i nie stanowią więcej niż jednego procenta wszystkich galaktyk spiralnych.

 

 

 

 

 

0
Brak ocen

Drogi adminie, jak już zamieszczasz fatalnie napisane artykuły, to dawaj chociaż źródła, żeby można było samemu doczytać, po ludzku, o co chodzi. Otóż każda masa tworzy studnię grawitacyjną. "Czy raczej obiekt tego typu"... że co? :-D

Do wszystkich - czy tylko mnie się wydaje, że to ciągłe powoływanie isę na coraz to pardziej superowe czarne dziury zaczynają się robic nudne? Jeszcze żeby to było potwierdzone czym ś innym niż naciągniętą teorią względności, która wykreowana została na objawienie. A tu nic - zero obserwacji bezośrednich. Same domysły.

0
0

Dodane przez pirogronian w odpowiedzi na

Ej... a myślałem, że jesteś zwolennikiem Einsteina... Hehehe... Masz rację... E=mxc^2 nie wyjaśnia względności, lecz wyłącznie bezwzględność materialną tego algorytymu.

0
0