Teleskop Hubble'a odkrył prawdziwą naturę komety 288P

Kategorie: 

Kometa-asteroida 288P - Źródło: NASA/ESA

Teleskop Hubble'a odkryły niezwykłą tajemnicę obiektu w przestrzeni, który zbliżył się do Ziemi w zeszłym roku. Chodzi o odkrytą w listopadzie 2006 roku, a pochodząca z pasa steroid, kometę 288P.  Dopiero obserwacje dokonane niedawno z wykorzystaniem kosmicznego teleskopu HST ujawniły prawdziwą naturę tej rzekomej komety.

 

Okazało się, że obiekt, który miał komę i warkocz nie posiada jądra. Zamiast tego kometą okazały się dwie orbitujące wokół siebie asteroidy! To pierwszy taki obiekt, który jest jednocześnie kometą i asteroidami.

Można chyba nawet mówić o tym, że jest to jakiś nowy rodzaj ciała niebieskiego ze względu na duże pokłady lodu znajdującego się na obu orbitujących wokół siebie obiektów. To właśnie zjawisko sublimacji lodu odpowiada za powstawanie obłoku upodabniającego 288P do komety. 

Źródło: NASA, ESA, Max Planck Institute for Solar System Research

Obie kosmiczne skały są interesujące dla naukowców również z tego powodu, że obracają się wokół siebie w stosunkowo dużej odległości, około 100 km. To bardzo nietypowe, co odróżnia 288P od innych znanych układów binarnych tego typu. W związku z tym astronomowie zasugerowali, że asteroidy te są razem stosunkowo krótko, najwyżej 5000 lat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze