Teleskop Hubble pokazał spektakularną galaktykę, w której eksplodowała najpotężniejsza supernowa

Kategorie: 

Źródło: NASA/ HST

To zdjęcie z Hubble'a pokazuje obiekt znany jako NGC 3568, galaktykę spiralną z poprzeczką odległą o 57 milionów lat świetlnych w gwiazdozbiorze Centaura. To co szczególnie zwróciło uwagę astronomów na ten obszar przestrzeni kosmicznej, to wielka supernowa, która tam rozbłysła.

Galaktyka, znana również jako AGC 27752, ESO 377-20, LEDA 33952 i IRAS 11084-3710, została odkryta 21 kwietnia 1835 roku przez angielskiego astronoma Johna Herschela. NGC 3568 należy do grupy 12 galaktyk NGC 3557.

 

Kolorowy obraz składa się z obserwacji z instrumentów Hubble Wide Field Camera 3 (WFC3) i Advanced Camera for Surveys (ACS) w ultrafiolecie, bliskiej podczerwieni i optycznych częściach widma. Kolor uzyskuje się poprzez przypisanie różnych odcieni do każdego obrazu monochromatycznego związanego z oddzielnym filtrem.

 

Jak określili astronomowie, w 2014 roku światło z wybuchu supernowej w NGC 3568 dotarło do Ziemi. Chociaż większość odkryć astronomicznych jest dziełem zespołów profesjonalnych astronomów, ta supernowa, nazwana 2014dw, została odkryta przez astronomów amatorów z nowozelandzkiej grupy wyszukiwania supernowych.

 

Astronomowie amatorzy często dokonują interesujących odkryć, zwłaszcza w odniesieniu do ulotnych zjawisk astronomicznych, takich jak supernowe. Większość z nich wykrywa się na niebie półkuli południowej dlatego Aystralia czy Nowa Zelandia wydają się idealnymi miejscami do prowadzenia stałego nasłuchu tych kosmicznych eksplozji.

 

 

Warto też zaznaczyć, że w zeszłym tygodniu teleskop kosmiczny Hubble'a wznowił pełnoprawną pracę naukową po kolejnej awarii i przejściu w tryb awaryjny. Podczas ostatniej z nich wystąpił błąd w synchronizacji instrumentów naukowych z wewnętrznymi systemami wymiany danych. Na szczęście wysłużony teleskop odzyskał sprawność i może jeszcze prowadzić obserwacje. Jest to tym bardziej istotne, że następca Hubble'a, czyli kosmiczny teleskop James Webb, jeszcze długi czas nie znajdzie się w przestrzeni kosmicznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz