Teleskop Hubble namierzył nową galaktykę w sąsiedztwie Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Dzięki pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a udało się zlokalizować nieznaną dotychczas galaktykę w naszym sąsiedztwie. Odkrycia dokonano przypadkowo, gdy astronomowie badali białe karły w gromadzie kulistej NGC 6752, która należy do Drogi Mlecznej.

 

 

Teleskop Kosmiczny Hubble'a wykonał fotografię NGC 6752, położonej w odległości około 13 tysięcy lat świetlnych od Słońca. Międzynarodowy zespół astronomów dostrzegł na zdjęciu nagromadzenie gwiazd i postanowił przyjrzeć się im dokładniej.

 

Jak się okazało, wspomniane gwiazdy wcale nie należały do gromady kulistej NGC 6752, lecz to nieznanej wcześniej galaktyki, oddalonej o 30 milionów lat świetlnych od nas. Jest ona dość ciemna i posiada niewielkie rozmiary, dlatego sklasyfikowano ją jako karłowatą galaktykę sferoidalną.

Źródło: NASA/ESA/L. Bedin

Nowy obiekt o roboczej nazwie Bedin 1 posiada średnicę około 3 tysięcy lat świetlnych i jest aż tysiąc razy ciemniejszy od Drogi Mlecznej. Co ciekawe, naukowcy oszacowali wiek tej galaktyki na 13 miliardów lat, ponieważ praktycznie nie wchodziła w żadne interakcje z innymi galaktykami. To oznacza, że wiek Bedin 1 jest zbliżony do wieku Wszechświata.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz