Teleskop HST sfotografował spiralny most z młodych gwiazd między dwiema galaktykami

Kategorie: 

SDSS J1531 - źródło: NASA/ESA/HST

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał zdjęcia bardzo nietypowej struktury znajdującej się w klastrze galaktycznym. Jest to łańcuch gwiezdnych supergromad gwiazd, które przypominają sznur pereł.

 

Teleskop Hubble'a sfotografował niezwykłą strukturę, znajdującą się 100 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest ona kształtu korkociągu i może być podobna do sznura pereł. Otacza ona jądro dwóch zderzających się i łączących galaktyk.

 

Unikalna konstrukcja spirali gwiazd pozwoli być może na świeże spojrzenie na powstawanie gwiazd i supergromad, które powstają w wyniku łączenia się galaktyk i dynamiki gazów następującej w tym rzadko obserwowanym procesie.

Źródło: NASA/ESA/ HST

Naukowcy przyznają, że byli zaskoczeni tak imponującym widokiem jakkolwiek od dawna wiadomo było, że zjawiska tego typu widziano w ramionach spiralnych galaktyk gdzie tworzyły pływowy most między zderzających się galaktykami. Jednak ten szczególny układ supergromad nie był nigdy wcześniej obserwowany w procesach łączenia się olbrzymich galaktyk eliptycznych.

SDSS J1531+3414 - Źródło: NASA/ESA/Grant Tremblay

Młode supergromady gwiazd świecących na niebiesko, są równomiernie rozłożone wzdłuż łańcucha, który biegnie przez galaktyki, w odległości 3000 lat świetlnych. Dwie galaktyki eliptyczne są w głębi gęstej gromady galaktyk SDSS J1531 +3414.

Przykłady znanych zderzeń galaktyk - źródło: Internet

Bardzo silna grawitacja zniekształca obraz gromady galaktyk znajdujących się w tle, co czyni z nich niebieski łuk i paski, tworząc złudzenie lokalizacji galaktyk w ramach klastrów, efekt ten jest znany jest jako soczewkowanie grawitacyjne.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

hihihihiiii... "młodych

hihihihiiii... "młodych gwiazd..." Jak czytam takie dyrdymały złość mnie bierze... "młodych"
Bardzo ciekawe jak młodych... Lubie takie młode gwiazdki w mini spódniczkach ... dlaczego nie...
Podajcie fantaści ewolucji wiek tych gwiazd dowodząc, że są młodsze np od naszego Słońca...
 Kłamiecie i manuipulujecie ogłupiając młodych naiwnych...
 Żadnych "młodych", czy "starych" gwiazd nie ma.
Wiek wszystkich może się róznić o ok. 7000 lat...
 Wszechświat się starzeje i zwieksza się jego entropia od kilku tysięcy lat również...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Pitrus

Czegoś nie rozumie tu jest

Czegoś nie rozumie tu jest mowa o galaktykach znajdujących sie 100 000 lat świetlnych od ziemi a Andromeda jest najbliższą galaktyką i znajduje sie ponad 2 mln. lat świetlnych od nas wiec o co chodzi autorowi czy takie dziecinne błedy popełnia