Teleskop Horyzont Zdarzeń uwiecznia silne pola magnetyczne wirujące na skraju centralnej czarnej dziury Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowy obraz z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń ujawnia silne pola magnetyczne wirujące na skraju centralnej czarnej dziury Drogi Mlecznej

 

Współpraca Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT) uwieczniła nowy widok masywnego obiektu znajdującego się w centrum naszej Galaktyki: jak wygląda on w spolaryzowanym świetle. Linie oznaczają orientację polaryzacji, która jest powiązana z polem magnetycznym wokół cienia czarnej dziury.

 

Współpraca Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT), która w 2022 roku opublikowała pierwsze zdjęcie czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej, uwieczniła nowy widok masywnego obiektu znajdującego się w centrum naszej Galaktyki: jak wygląda on w spolaryzowanym świetle. Jest to pierwszy raz, kiedy astronomom udało się zmierzyć polaryzację, sygnaturę pól magnetycznych, tak blisko krawędzi Sagittariusa A*.

 

Nowy obraz ujawnił silne i zorganizowane pola magnetyczne wirujące na skraju supermasywnej czarnej dziury Sagittariusa A* (Sgr A*). Widoczne po raz pierwszy w spolaryzowanym świetle, ten nowy widok potwora czającego się w sercu Drogi Mlecznej odsłonił strukturę pola magnetycznego uderzająco podobną do tej, jaka otacza czarną dziurę w centrum galaktyki M87. Sugeruje to, że silne pola magnetyczne mogą być wspólną cechą wszystkich czarnych dziur. Ta podobieństwo sugeruje również istnienie ukrytego dżetu w Sgr A*.

 

Naukowcy odsłonili pierwsze zdjęcie Sgr A* - znajdującego się około 27 000 lat świetlnych od Ziemi - w 2022 roku, ujawniając, że podczas gdy supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej jest ponad tysiąc razy mniejsza i mniej masywna niż M87, wygląda ona niezwykle podobnie.

 

To skłoniło naukowców do zastanowienia się, czy obie czarne dziury mają również wspólne cechy poza wyglądem. Aby to sprawdzić, zespół zdecydował się zbadać Sgr A* w spolaryzowanym świetle. Wcześniejsze badania światła wokół M87* ujawniły, że pola magnetyczne wokół tej olbrzymiej czarnej dziury pozwalają jej na wyrzucanie potężnych strumieni materii z powrotem do otoczenia. Opierając się na tej pracy, nowe obrazy ujawniły, że to samo może być prawdą w przypadku Sgr A*.

 

Silne, skręcone i zorganizowane pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej to ważne odkrycie. Wraz z tym, że Sgr A* ma uderzająco podobną strukturę polaryzacji do tej obserwowanej w znacznie większej i potężniejszej czarnej dziurze M87*, naukowcy dowiedzieli się, że silne i uporządkowane pola magnetyczne mają kluczowe znaczenie dla tego, w jaki sposób czarne dziury oddziałują z gazem i materią wokół nich.

 

Obrazowanie czarnych dziur w spolaryzowanym świetle nie jest łatwe, a w przypadku Sgr A* jest to szczególnie trudne, ponieważ obiekt ten zmienia się tak szybko, że nie pozwala na wykonanie zdjęć. Obrazowanie supermasywnej czarnej dziury wymaga zaawansowanych narzędzi, wykraczających poza te, które wcześniej wykorzystywano do rejestrowania M87*.

 

Naukowcy są podekscytowani posiadaniem obrazów obu supermasywnych czarnych dziur w spolaryzowanym świetle, ponieważ obrazy te i towarzyszące im dane dostarczają nowych sposobów porównywania i kontrastowania czarnych dziur o różnych rozmiarach i masach. W miarę postępu technologii obrazy te z pewnością ujawnią jeszcze więcej tajemnic czarnych dziur i ich podobieństw lub różnic.

 

Wyniki zostały opublikowane w "The Astrophysical Journal Letters".

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz