Tajemniczo gorąca Wielka Czerwona Plama na Jowiszu

Kategorie: 

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Jupiter%27s_Great_Red_Spot_-_GPN-2003-000003.jpg

Nowe badania finansowane przez NASA sugerują, że Wielka Czerwona Plama na Jowiszu może być źródłem wysokich temperatur jego atmosfery. Na Ziemi, światło słoneczne podgrzewa atmosferę w dużej mierze powyżej powierzchni – na przykład na wysokości 250 mil, gdzie krąży Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Naukowcy zastanawiali się, dlaczego temperatura w górnych warstwach atmosfery Jowisza jest porównywalna do tej na Ziemi, mimo że Jowisz jest ponad pięć razy dalej od Słońca.

 

Naukowcy z Centrum Fizyki Kosmicznej z Boston University postanowili rozwiązać tą tajemnicę poprzez odwzorowanie temperatur powyżej wierzchołków chmur Jowisza, za pomocą obserwacji z Ziemi. Analizowali dane ze spektrometru Spex, 3-metrowego teleskopu na podczerwień w zakładzie NASA na Mauna Kea na Hawajach. Obserwując niewidoczną podczerwień setki mil powyżej gazowego giganta, naukowcy odkryli że, temperatury są znacznie wyższe w niektórych szerokościach i długościach geograficznych na południowej półkuli Jowisza, tam gdzie znajduje się plamka.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Jupiter_from_Voyager_1.jpg

W lipcu w 27. numerze czasopisma Nature, stwierdzono, że burza w Wielkiej Czerwonej Plamie produkuje dwa rodzaje niespokojnych fal energii, które zderzają się i podgrzewają górną atmosferę. Fale grawitacyjne są podobnie do strun gitary podczas zerwania się, a fale akustyczne ulegają kompresji w powietrzu. Ogrzewanie górnych warstw atmosfery, 800 km nad Wielką Czerwoną Plamą, jest spowodowane przez kombinację tych dwóch rodzajów fal, rozbijających się jak fale oceanu na plaży.

Efekt ten zaobserwowano ponad Andami na Ziemi, ale mogą one także występować w zewnętrznym Układzie Słonecznym, choć nie zostały bezpośrednio zaobserwowane. Naukowcy wierzą, że zjawisko to występuje również na olbrzymich planetach krążących wokół innych gwiazd. Wielka Czerwona Plama (wir w czerwonawych odcieniach) jest 2-3 razy szersza od Ziemi i jest postrzegana przez wielu jako „wieczny huragan”, z wiatrami osiągającymi prędkość około 400 mil na godzinę.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Juno_Mission_to_Jupiter_(2010_Artist's_Concept).jpg

Sonda Juno, która niedawno przybyła na Jowisza, w trakcie swojej 20-miesięcznej misji, będzie miała kilka okazji do obserwowania Wielkiej Czerwonej Plamy i niespokojnego regionu, który ją otacza. Juno będzie przyglądać się bacznie setkom mil w dół do atmosfery Jowisza, swoim radiometrem mikrofalowym, który biernie wyczuwa ciepło pochodzące z wnętrza planety. Funkcja ta pozwoli Juno pokazać nam głęboką strukturę Wielkiej Czerwonej Plamy, wraz z innymi szczególnymi cechami Jowisza, takimi jak kolorowe zespoły chmur.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika komentator

Jest ciepło, bo jowisz

Jest ciepło, bo jowisz produkuje ciepło, podobnie jak wszystkie inne planety, jak słońce. Tyle, że jeszcze jest zbyt mały, żeby zapłonąć jak słońce.

Ale pewnego dnia