Tajemnicza gwiazda KIC 8462852 utraciła ponad 3% jasności w ciągu kilku lat

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Nieregularne spadki jasności odległej gwiazdy KIC 8462852 poważnie zastanawiają naukowców. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić dlaczego to ciało niebieskie, obserwowane z naszej perspektywy, traci czasem nawet 20% jasności w dość nieregularnych odstępach czasu. Tymczasem badacze powiadomili o kolejnym, niezwykłym odkryciu.

 

Josh Simon i Ben Montet z Carnegie Mellon University analizowali dane, dostarczone przez teleskop Kepler i doszli do wniosku, że gwiazda KIC 8462852, od 2009 do 2013 roku, straciła w sumie około 3,5% jasności. Drastyczny spadek obserwowano w pierwszej połowie 2012 roku - w ciągu 6 miesięcy, jasność tej gwiazdy spadła aż o 2%.

Źródło: Ben Montet

Jest to pierwszy tak tajemniczy przypadek w historii. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić dlaczego jasność gwiazdy, odległej o około 1480 lat świetlnych, zmienia się drastycznie w krótkim czasie i spada z biegiem lat. Co więcej, żadne znane nam ciało niebieskie nie zachowuje się tak jak KIC 8462852.

 

Simon i Montet, autorzy badania, nie potrafią w żaden sposób wyjaśnić dziwnego zachowania tej gwiazdy. Dzięki dalszym obserwacjom być może odkryjemy kolejne dziwne rzeczy, dotyczące omawianego ciała niebieskiego, ale miejmy nadzieję, że prędzej czy później uda się wyjaśnić ten fenomen.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz