Szczyt roju geminidów przypada na ten weekend

Kategorie: 

Źródło: Fred Bruenjes, Sky & Telescope

Rój meteorów, geminidów, powstał na skutek rozpadu planetoidy Phaethon 3200. Od tego czasu regularnie, 14 grudnia, Ziemia przelatuje przez niego, co w rezultacie daje możliwość obserwacji licznych "spadających gwiazd".

 

Planetoida Phaeton 3200 została odkryta dopiero w 1983 roku, dlatego dopiero od tego czasu mamy świadomość pochodzenia tego roju. Obecnie geminidy cały czas spadają i być może znowu uda się zobaczyć coś podobnego do bolidu, który spadł kilka dni temu nad Dolnym Śląskiem.

Dokładnie we wtorek doszło tam do upadku meteoru, który spłonął zielonym światłem osiągając jasność przewyższającą Księżyc w pełni. Prawdopodobnie był to właśnie jeden z geminidów.

Astronomowie przewidują, że tego roku piękne upadki meteorów będą cieszyć oczy. Między 13 a 14 grudnia może być nawet do jednego bolidu na minutę. Grudzień nie sprzyja przeważnie na obserwacje tego typu, ale tego roku jest nieco cieplej niż zwykle, co można wykorzystać oglądając tegoroczne geminidy

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika paczałki

W Szczecinie z 13 na 14

W Szczecinie z 13 na 14 grudnia 2014 niebo było czarne. Wspaniała pogoda, a Geminidy przypadkowo ukazały sięm moim oczom około 23. Pozostałem na dworze do 24. Obserwowałem ponad 30 sztuk z czego jeden jasnoniebieski bolid, spadał długo na południowy zachód. Pozostałe były raczej powolne, jeden bardzo szybki pomarańczowy, krótki lot ale bardzo jasny błysk. Kilka naprawdę wywołało aż głośny zachwyt. Przyznaję, że ani Perseidy ani Leonidy nie dały mi od wielu lat takiego widowiska jakie w nocy 13/14 grudnia 2014 mogłem zaobserwowac w Szczecinie. A gdybym akurat był kawałek za miastem mógłbym liczyć na o wiele więcej. 
pozdrawiam RS