System DART do zestrzeliwania asteroidów może wywołać na Ziemi sztuczny deszcz meteorów

Kategorie: 

Źródło: youtube

Planowana misja NASA, której celem jest przetestowanie zdolności do obrony Ziemi przed nadlatującą asteroidą, może spowodować pierwszy w historii sztuczny deszcz meteorów. 

<--break->

Misja statku kosmicznego Double Asteroid Redirection Test (DART) polega na uderzeniu w mniejszą z dwóch planetoid Didymos, gdy będą przelatywały około 10,94 miliona kilometrów od Ziemi, co planowo nastąpi jesienią 2022 roku.

 

NASA oficjalnie twierdzi, że ​​misja samozniszczenia wartego 68 mln dolarów pojazdu jest pierwszą próbą przetestowania zdolności ludzkości do zmiany orbity asteroidy poprzez rozbicie się o nią celowo za pomocą statku kosmicznego poruszającego się z dużą prędkością.

 

Wynikające z tego uderzenia siły spowodowałoby wyrzut materiału z powierzchni asteroidy, na dystansie wystarczająco bliskim Ziemi, aby ostatecznie przyciągnąć te fragmenty kolizji na orbitę naszej planety. Jak wykazały badania, niewielka część całego wyrzuconego materiału, znanego jako ejecta, przedostawałoby się przez atmosferę, a cały proces trwałby tysiące lat.

 

Symulacje wskazują, że wiele z tych kosmicznych skał pozostanie jednak w ramach przyciągania grawitacyjnego Didymosa. Według niektórych naukowców, jak dr Paul Wiegert, profesor astronomii i fizyki na University of Western Ontario, część z tych materiałów może stanowić zagrożenie kolizji dla przyszłych pojazdów kosmicznych.

Ale pierwsza część wyrzutu poimpaktowego, zawierająca fragmenty poruszające się najszybciej po uderzeniu DART, może stosunkowo szybko dotrzeć do Ziemi i dać pokaz w postaci deszczu meteorów. Będzie to też okazja dla naukowcom aby poznaćsskład asteroidy. Gdy jej cząstki wypalają się do atmosfery, płoną w określonych kolorach i dzięki temu naukowcy są w stanie określić, jakie pierwiastki są w niej obecne.

Badanie skupiło się na cząstkach o średnicy około 1 centymetra lub mniejszych, chociaż istnieje możliwość, że cząstki mogą być większe. Oczekuje się również, że będzie o wiele więcej bardzo małych cząstek, które będą prawie niewykrywalne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz