Sonda Rosetta weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Kategorie: 

Źródło: ESA/Rosetta/MPS

Zgodnie z oczekiwaniami dzisiaj, tj. 6 sierpnia 2014 roku, na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko weszła europejska sonda kosmiczna Rosetta. Do centrum obsługi lotu spływają już pierwsze niesamowite zbliżenia jądra komety.

 

Po dziesięciu latach kosmicznej wędrówki doszło do kulminacyjnego momentu misji europejskiej sondy kosmicznej Rosetta. Od kilku dni dostajemy coraz lepsze zdjęcia komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Najnowsze z nich są wykonane z odległości zaledwie 120 kilometrów od jej powierzchni.

Źródło: ESA/Rosetta/MPS

Widać rozmaite struktury terenowe jądra. Cześć z nich ma ostre krawędzie, a cześć wręcz przeciwnie. Podejrzewa się, że jądro to powstało poprzez zespolenie dwóch komet, które kiedyś mogły się zderzyć. Świadczy o tym nieregularny jej nieregularny kształt.

Źródło: ESA/Rosetta/MPS

W ciągu następnych miesięcy kometa znajdzie się jeszcze bliżej powierzchni jądra. W maksymalnym zbliżeniu dystans ten zmniejszy się do 10 kilometrów. Jest to konieczne aby udała się skomplikowana faza lądowania na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, którego ma dokonać lądownik Philae. Stanie się to jednak dopiero w nadchodzących miesiącach. Rosetta pozostanie na orbicie tej komety przynajmniej do końca 2015 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze