Sonda Cassini zaobserwowała tajemniczą formację na morzu Tytana

Kategorie: 

Źródło: NASA
Największy księżyc Saturna, Tytan, jest bardzo interesującym obiektem w naszym Układzie Słonecznym. Staje się on również coraz bardziej tajemniczy - zwłaszcza po tym jak sonda Cassini odkryła dziwną formację na morzu Ligeia Mare.

 

Naukowcy są niezwykle zainteresowani Tytanem ze względu na jego budowę oraz możliwość istnienia życia. Jeśli więc rozpocznie się jakaś misja kosmiczna, która będzia miała za zadanie odnaleźć życie w naszym Układzie Słonecznym, chociażby pod postacią jakiejś bakterii, to Tytan najprawdopodobniej będzie pierwszym z kandydatów.

 

Tymczasem największy księżyc Saturna jeszcze bardziej zainteresował badaczy, gdy sonda Cassini, po raz pierwszy w lipcu 2012 roku, wypatrzyła na morzu Ligeia Mare tajemnicze formacje. Najnowsze zdjęcia, wykonane w sierpniu bieżącego roku, ponownie wskazują jakiś jasny obiekt, który wygląda nieco inaczej niż dwa lata temu.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell

 

Uczeni nie ukrywają zafascynowania i przyznają wprost iż nie wiedzą co to może być. Stwierdzono jedynie, że nauka kocha tajemnice i jedyne co pozostało to prowadzenie dalszych obserwacji. Niektórzy sugerują, że tajemnicza formacja to wydobywająca się na powierzchnię materia, która pochodzi z głębin tego morza.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika iwonamalgorzata

Czy Tytan jest obrazem,

Czy Tytan jest obrazem, logicznie myśląc, tylko trzeba chociaż troszeczkę pomyśleć, Tytan stał się taki piękny , bo na pewno się porusza i coś tam się utworzyło:-)