Sonda Cassini przygotowuje się do ostatniej fazy misji

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sondzie Cassini pozostały już ostatnie miesiące życia. NASA przygotowuje ją do Wielkiego Finału (Grand Finale) - taką nazwę otrzymała ostatnia faza misji. Sonda znajdzie się niezwykle blisko Saturna, pomiędzy gazowym gigantem a jego pierścieniami.

 

Ostatnia faza misji rozpocznie się 26 kwietnia. Będzie to początek końca sondy Cassini, która wykona fotografie planety z jeszcze mniejszej odległości. Dla astronomów będzie to niepowtarzalna okazja aby przyjrzeć się Saturnowi z bliska. Sonda wykona łącznie 22 przejścia, stopniowo wchodząc w atmosferę planety.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

W 2010 roku agencja NASA zadecydowała o przedłużeniu misji. Sonda wciąż posiada jeszcze niewielkie ilości paliwa, dlatego postanowiono, że Cassini zakończy swój żywot nie na którymś z księżycu, lecz na Saturnie. Jej ostateczny koniec ma nastąpić dokładnie 15 września.

 

Minęło dokładnie 20 lat od wystrzelenia sondy w przestrzeń kosmiczną. Im bliżej końca, tym lepsze fotografie powinniśmy otrzymać od sondy Cassini. Można więc stwierdzić, że najlepsze dopiero przed nami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz