Sieć neuronowa stworzyła największą trójwymiarową mapę gwiazd, galaktyk i kwazarów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Astronomie z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego stworzyli najbardziej wszechstronny trójwymiarowy katalog z obrazami gwiazd, galaktyk i kwazarów. Najnowsze osiągnięcie nie byłoby możliwe bez wykorzystania sieci neuronowej.

 

W 2016 roku, zespół astronomów opublikował katalog zawierający w sumie 3 miliardy ciał niebieskich, który powstał dzięki programowi Pan-STARRS1. Jest to największy na świecie głęboki, wielobarwny przegląd optyczny, który obejmuje aż 75% nieba. Głównym celem naukowców było scharakteryzowanie obiektów z tego katalogu oraz utworzenie trójwymiarowej mapy galaktyk. Jednak analiza tak wielkiej bazy danych o rozmiarze 2 petabajtów byłaby dla ludzi ogromnym wyzwaniem.

 

Aby ułatwić sobie zadanie, badacze użyli sieci neuronowej. Najpierw wyszkolono ją do rozróżniania klas ciał niebieskich, dostarczając jej publicznie dostępnych pomiarów spektroskopowych, które zawierają dane niemal czterech milionów źródeł światła. Następnie wykorzystano ją do analizy wspomnianego wcześniej katalogu.

Wytrenowana w ten sposób sieć neuronowa uzyskała ogólną dokładność klasyfikacji na poziomie 98,1% dla galaktyk, 97,8% dla gwiazd i 96,6% dla kwazarów. Sztuczna inteligencja oszacowała również odległości galaktyk z dokładnością niemal 3%. Dzięki niej, astronomowie stworzyli największy na świecie trójwymiarowy katalog astronomicznego obrazowania gwiazd, galaktyk i kwazarów o rozmiarze 300 gigabajtów.

 

Już wstępna wersja tego katalogu pozwoliła między innymi wyjaśnić istnienie tzw. Zimnej Plamy – gigantycznej pustki w przestrzeni kosmicznej o średnicy około 1 miliarda lat świetlnych, która na niebie znajduje się w okolicy konstelacji Oriona i Erydanu. Dokładniejszy i jeszcze większy katalog będzie stanowił punkt wyjścia dla wielu przyszłych odkryć. Astronomowie zamierzają w dalszym ciągu korzystać z sieci neuronowych, aby pozyskać jeszcze więcej informacji o obiektach w pobliżu Ziemi, w Układzie Słonecznym, galaktyce i Wszechświecie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz