Satelita MAVEN znalazł się na orbicie Marsa - za miesiąc może go zniszczyć kometa

Kategorie: 

Sonda kosmiczna MAVEN - Źródło: NASA

Dzisiaj, 22 września 2014 roku na orbicie wokół Marsa znalazł się amerykański satelita naukowy MAVEN, który został wystrzelony niemal rok temu. Sonda weszła na orbitę czerwonej planety po trwającej ponad 10 miesięcy podróży, w trakcie której ziemski pojazd przeleciał ponad 700 mln kilometrów.

 

Głównym zadaniem sondy MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) jest ustalenie dlaczego klimat na Marsie, które kiedyś według naukowców sprzyjał istnieniu życia, w końcu stał się zimny i suchy.

 

MAVEN będzie na dosyć niskiej orbicie tak, aby był w stanie prowadzić stałe pomiary wyższych partii atmosfery Marsa. W planach są też analizy marsjańskiej jonosfery oraz pomiary cząstek elementarnych wiatru słonecznego.

W środę na orbicie Marsa znajdzie się też jeszcze jeden satelita naukowy. Tym razem będzie to pierwszy pojazd międzyplanetarny wyprodukowane w Indiach. Tak jak MAVEN będzie badać atmosferę planety, ale oprócz tego wykona liczne zdjęcia jej powierzchni.

Tak się składa, że już 19 października w pobliżu Marsa przeleci bardzo blisko kometa C/2012-A1 (Siding Spring). Początkowo sugerowano wręcz, że to ciało niebieskie może uderzyć w powierzchnię planety, ale najnowsze przewidywania zakładają, że kometa minie Marsa o około 132 tysiące km.

Dla okrążających czerwoną planetę orbiterów może to być czas próby. W sumie e krytycznym momencie będzie ich aż 5. Należeć będą do NASA, ESA i hinduskiego ISRO. Prędkość kątowa komety i ciągnących się za nią szczątków to aż 56 km/s, więc nawet niewielkie fragmenty kosmicznego gruzu ciągnącego się w komie mogą zniszczyć ziemskie pojazdy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze