Rzadkie wyrównanie gwiazd pozwoli na obserwacje planet pozasłonecznych w okolicy Proxima Centauri

Kategorie: 

Proxima Centauri - źródło: NASA/HST

Około 4,2 lat świetlnych od Ziemi znajduje się najbliższy nam czerwony karzeł. To dosyć pospolity typ obiektu występujący dziesięć razy częściej niż gwiazdy typu Słońca. To, dlatego właśnie astronomowie uważają, że wokół tych nieudanych gwiazd muszą istnieć planety pozasłoneczne.

 

Wiele z nich już odkryto, ale o dziwo nie w okolicy Proxima Centauri. Być może wkrótce się to zmieni. Astronomowie spodziewają się dwóch okresów zbliżenia tego czerwonego karła do znajdujących się za nim gwiazd. Pierwsze nastąpi w październiku 2014 roku a drugie we wrześniu 2016. Dzięki metodzie mikrosoczewkowania, może się wtedy udać określić kilka ważnych parametrów na temat tego obiektu.

 

Przede wszystkim ma się udać obliczyć jego masę. To ma być punkt wyjścia do ustalenia, czy na orbicie tego czerwonego karła mogą znajdować się planety wielkości ziemi. Niektórzy sugerują, że mogą one mieć warunki do istnienia życia. Obserwacje będą prowadzone za pomocą największych teleskopów na Ziemi, takich jak europejski VLT zlokalizowany w Chile a także teleskopy kosmiczne takie jak słynny HST ( Hubble) oraz należący do ESA kosmiczny teleskop Gaia.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika nitjer

Tak. To bardzo interesująca

Tak. To bardzo interesująca wiadomość. Najbardziej ucieszyłbym się gdyby odkryto tam globy uderzająco podobne do Temy i Urpy - planet zamieszkanych przez istoty rozumne tak fascynująco opisanych w powieści pt. "Proxima" autorstwa Krzysztofa Borunia i Andrzeja Trepki. Również tu często zaglądam by zapoznać się z najnowszymi wiadomościami spoza naszego ziemskiego świata.