Rzadki tranzyt Merkurego na tarczy słonecznej
Image

Od czasu do czasu, ustawienie planet powoduje, że dochodzi do zjawiska zwanego tranzytem. Nowożytni astronomowie wykorzystują tranzyty do wykrywania odległych planet pozasłonecznych. Tym razem jednak dojdzie do tego w naszym układzie, a planetą, która patrząc ze strony Ziemi, będzie przechodzić po tarczy, jest Merkury.
Tranzyt Merkurego na tle Słońca był obserwowany w całej Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz w części Europy, Azji i Afryki. Jednak aby obserwować malutką czarną kropkę na tle naszej gwiazdy najlepiej być wyposażonym w teleskop z filtrem słonecznym. Wszelkie obserwacje z wykorzystaniem prymitywnych narzędzi takich jak przydymiona szybka, są niewskazane ze względu na ryzyko utraty wzroku.
Zjawisko rozpoczęło się 9 maja o 11:12 czasu uniwersalnego i będzie trwało aż 7,5 godziny. Merkury, pierwsza planeta od Słońca, będzie się poruszać po tarczy słonecznej, przysłaniając ją w nieznacznym stopniu. Podobne zjawisko występuje zwykle co kilkanaście lat. Tym razem następny tranzyt Merkurego będzie miał miejsce w 2019 roku, a potem dopiero w 2039.
- Dodaj komentarz
- 946 odsłon