Rzadki tranzyt Merkurego na tarczy słonecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA/ SDO

Od czasu do czasu, ustawienie planet powoduje, że dochodzi do zjawiska zwanego tranzytem. Nowożytni astronomowie wykorzystują tranzyty do wykrywania odległych planet pozasłonecznych. Tym razem jednak dojdzie do tego w naszym układzie, a planetą, która patrząc ze strony Ziemi, będzie przechodzić po tarczy, jest Merkury.

 

Tranzyt Merkurego na tle Słońca był obserwowany w całej Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz w części Europy, Azji i Afryki. Jednak aby obserwować malutką czarną kropkę na tle naszej gwiazdy najlepiej być wyposażonym w teleskop z filtrem słonecznym. Wszelkie obserwacje z wykorzystaniem prymitywnych narzędzi takich jak przydymiona szybka, są niewskazane ze względu na ryzyko utraty wzroku.

Zjawisko rozpoczęło się 9 maja o 11:12 czasu uniwersalnego i będzie trwało aż 7,5 godziny. Merkury, pierwsza planeta od Słońca, będzie się poruszać po tarczy słonecznej, przysłaniając ją w nieznacznym stopniu. Podobne zjawisko występuje zwykle co kilkanaście lat. Tym razem następny tranzyt Merkurego będzie miał miejsce w 2019 roku, a potem dopiero w 2039.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz