Rosjanie planują wylądować na księżycu Jowisza, Ganimedesie

Kategorie: 

Ganimedes i Jowisz

Rosyjski program kosmiczny nabiera ponownie rozpędu. Naukowcy zapowiedzieli właśnie kolejną śmiałą misję. Zamierzają wysłać dwie sondy kosmiczne w okolice Jowisza, których celem będzie dokładne zbadanie największego księżyca w Układzie Słonecznym, Ganimedesa.  Jedna z sond stanie się jego orbiterem a druga spróbuje wylądować na jego powierzchni.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem około 2029 roku osiągną one okolice Jowisza, a za kolejny rok lub dwa wejdą na orbitę Ganimedesa.  Ten wielki księżyc spokojnie mógłby być planetą. Najlepiej świadczy o tym fakt, że jest większy od Merkurego. Glob ten od dawna przyciąga uwagę naukowców.  Jego cienka atmosfera posiada tlen, jednak nie ma bezpośrednich dowodów na istnienie tam nawet prymitywnego życia.  Ponadto, satelita posiada silne pole magnetyczne.  Tak jak w przypadku innych dużych księżyców istnieje hipoteza, że pod grubą powłoką lodowa znajduje się ogromny słony ocean, co powoduje dodatkowy wzrost prawdopodobieństwa istnienia tam życia.

Zdjęcie Ganimedesa wykonane przez sondę kosmiczną Galilieo - Foto: NASA

Droga na Jowisza nie będzie łatwa.  Do wystrzelenia sond kosmicznych planuje się wykorzystanie rakiet nośnych "Proton" lub "Angara" oraz specjalnie zmodyfikowanych orbitalnych bloków napędowych, których celem będzie nadanie pojazdom właściwego kierunku i prędkości.  Naukowcy obliczyli już optymalną trajektorię.  Początkowo pomocna będzie grawitacja Wenus, potem dwukrotnie Ziemi i dopiero potem sondy udadzą się w długą podróż.

Zdjęcie Ganimedesa w kolorach rzeczywistych wykonane przez sondę kosmiczną Galilieo - Foto: NASA

Po osiągnięciu Ganimedesa lądownik o wadze około 800 kilogramów spróbuje osiągnąć powierzchnię a drugi statek kosmiczny znajdzie się orbicie satelity i będzie odpowiadał za komunikację z Ziemią.  Oba próbniki otrzymają radioizotopowe źródła zasilania.  Plan lotu na Ganimedesa mieli też naukowcy z ESA, dlatego nie jest wykluczone, że projekt stanie się z czasem międzynarodowy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze