Radioteleskop FAST odkrył podczas testów pierwsze pulsary

Kategorie: 

Źródło: Internet

W lipcu 2016 roku w chińskiej prowincji Guizhou dobiegły końca prace nad największym na świecie radioteleskopem FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope). Od tego czasu instrument astronomiczny przechodził przez testy i już zdołał wykryć kilka pulsarów.

 

Pulsary to obracające się z niezwykłą prędkością gwiazdy neutronowe, które w niewielkich odstępach czasu regularnie wysyłają impulsy promieniowania elektromagnetycznego. Dwa tego typu obiekty, które otrzymały nazwy PSR J1859-01 i PSR J1931-01 zostały wykryte dzięki radioteleskopowi FAST 22 i 25 sierpnia bieżącego roku. Okres rotacji pierwszego pulsaru wynosi 1,83 sekundy, natomiast drugiego - 0,59 sekundy. Obiekty astronomiczne znajdują się odpowiednio 16 000 i 4 100 lat świetlnych od Ziemi.

 

Radioteleskop FAST odkrył już wiele kandydatów na pulsary a obecność sześciu z nich została potwierdzona przez inne obserwatoria na świecie. Instrument naukowy dokonał tego w ciągu jednego roku i musi przejść przez kolejne testy zanim zostanie oddany do użytku i osiągnie pełną sprawność. Mogą one potrwać od trzech do pięciu lat.

Źródło: Asia News/FAST

Radioteleskop FAST posiada pojedynczą czaszę o średnicy 500 metrów - jest większa o 195 metrów od największego dotychczas Obserwatorium Arecibo i posiada trzy razy większą wydajność. Sama budowa tego urządzenia pochłonęła 180 milionów dolarów. FAST jako jedyny będzie mógł wykrywać pulsary w innych galaktykach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz