Na pustyni Atacama otwarto największy na świecie radioteleskop ALMA

Kategorie: 

Foto: Xinhua /Landov / Barcroft Media

Największy na świecie radioteleskop został oficjalnie otwarty w Chile. Astronomowie spodziewają się, że przy jego pomocy będą w stanie zobaczyć więcej niż udało się to za pomocą słynnego kosmicznego teleskopu Hubbla. Nowy radioteleskop znajduje się na pustyni Atacama i nazywa się ALMA od Atacama Large Millimeter Array.

 

Teleskop ALMA znajduje się na wysokości pięciu tysięcy metrów w górach na pustyni Atacama.  Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo.  Znajduje się na dużej wysokości, często jest tam jasne bezchmurne niebo, suche powietrze a na dodatek oddalony jest od dużych miast. Te cechy pozwolą astronomom prowadzenie niczym niezakłóconych obserwacji wszechświata.

W rzeczywistości, nie jest to jeden teleskop tylko konstrukcja składająca się z 66 anten.  Całkowita ich długość to 16 kilometrów.  Unikalna konstrukcja pozwoli naukowcom wykrycie i zbadanie odległych galaktyk, których światło widzialne było na niewystarczającym poziomie, aby prowadzić konwencjonalne obserwacje wizualne.

Wizualizacja teleskopu ALMA - Źródło: www.nrao.edu

ALMA to projekt wspólny, chilijsko-europejski. W nomenklaturze naukowej urządzenie to nazywa się interferometrem radiowym. Każda z 66 sprzężonych anten ma średnicę od 7 do 12 metrów.  Uważa się, że dzięki analizom promieniowania emitowanego przez odległe galaktyki może się udać odkryć tajemnice ewolucji wszechświata w początkowej fazie jego istnienia.  Radioteleskop ALMA jest także oficjalnie największą astronomiczną budowlą na Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz