Pozostałości asteroidy, która spadła na Rosję noszą ślady kolizji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosjanie wciąż prowadzą poszukiwania fragmentów asteroidy, która 15 lutego 2013 roku wpadła w atmosferę ziemską nad ich terytorium. Szczątki tego ciała niebieskiego wydobywane są głównie z Jeziora Czebarkul w okolicy Czelabińska. Ich analiza wskazuje na to, że obiekt ten uległ kolizji w kosmosie.

 

Meteoryty znajdowane w okolicy Czelabińska wskazują na to, że obiekt, który narobił tyle zamieszania musiał ulegać kolizjom, które prawdopodobnie ostatecznie pchnęły go w stronę naszej Ziemi. Świadczą o tym liczne ślady topiących się skał, które musiały powstać w skutek oddziaływania potężnych sił.

 

Odłamki tak zwanego meteoru czelabińskiego są mieszaniną różnych rodzajów chondrytów, które są najczęstszym rodzajem meteorytów kamiennych znajdowanych na świecie. Gdy są jasnoszare oznacza to, że miały niewiele kolizji, ale kruczoczarne wskazują na to, że zawierają stopione żelazo, które przesączyło się przez pęknięcia krzemowych ziaren.

Wyniki tych badań są interesujące głównie dlatego, że rzucają światło nie tylko na skład obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi, ale też dlatego, że pozwala to na pozyskanie danych potrzebnych do symulacji skutków gwałtownych zderzeń różnych ciał niebieskich, które często zderzały się w pierwszym okresie formowani się planet. Kolizje takie odpowiadają za kształty małych planetoid, które obserwujemy do dzisiaj.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika megido

Oj admin, admin. Może

Oj admin, admin. Może sprawdzaj to co napisałeś, zanim inni to przeczytają. Pełno tu wpadek ortograficzno-gramatycznych. 
Często czytam twoje doniesienia i zawsze się coś tam znajdzie. Przecież styl jakim piszemy jest wizytówką każdego z nas, i o tym należy pamiętać. Chyba że,nie dbasz o wizerunek.