Poznajcie TESS – projekt NASA, który szuka życia blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Transiting_Exoplanet_Survey_Satellite_artist_concept_%28transparent_background%29.png

NASA przygotowuje się do uruchomienia Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), teleskopu kosmicznego polującego na planety. Zostanie uruchomiony w 2017-2018 roku i będzie szukać planet w pobliżu najjaśniejszych gwiazd na obrzeżach naszego układu słonecznego, przy wykorzystaniu metody „tranzytu”. 

 

Kiedy planeta przechodzi pomiędzy Ziemią a jej gwiazdą macierzystą, to zasłania część światła gwiazdy. TESS będzie szukać wskaźników, które mogą ujawnić obecność planety i podać naukowcom istotne dane. Będzie mógł też odkrywać wielkość i długość orbit egzoplanet, które rozpozna. Te dwa punkty danych są niezbędne do zrozumienia czy na planecie może istnieć życie. Prawie wszystkie inne dane planety będą pochodzić z obserwacji naziemnych i kosmicznych teleskopów, w tym z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który zostanie uruchomiony w 2018 r.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/James_Webb_Space_Telescope_2009_top.jpg

Podczas gdy misją Keplera jest szukanie egzoplanet w odległości kilkudziesięciu tysięcy lat świetlnych, TESS będzie polował na egzoplanety oddalone o setki lat świetlnych, we wszystkich kierunkach wokół naszego układu słonecznego. Będzie badać większość nieba, dzieląc je na 26 segmentów zwanych płytkami. Silne kamery na statkach kosmicznych będą przeszukiwać każdą płytkę przez 27 dni bez przerwy, oceniając widzialne światło z najjaśniejszych gwiazd. TESS zbada gwiazdy o blasku 12, podczas gdy większość urządzeń może zobaczyć gwiazdy szóstej wielkości. 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Kepler_spacecraft_artist_render_(crop).jpg

Jednym z celów projektu jest zlokalizowanie planet o rozmiarach zbliżonych do wielkości Ziemi. Są one trudne do odkrycia ze względu na mały rozmiar, ale TESS będzie koncentrować się na mniejszych gwiazdach, co powinno ułatwić znalezienie małych planet. Poza poszukiwaniem egzoplanet, TESS zajmie się też zbadaniem innych przedmiotów astrofizycznych za pomocą programu the Guest Investigator (GI). Ponieważ TESS wykonuje prawie całkowity przegląd nieba, ma zdolność do wykonywania ciekawych badań nad różnymi rodzajami celów astronomicznych. Może wykryć jaskrawe młode gwiazdy, pary gwiazd, niedalekie supernowe i potencjalne czarne dziury w odległych galaktykach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Dupa Kościotrupa

Nie bardzo rozumiem. Szuka

Nie bardzo rozumiem. Szuka planet egzoplanet metodą tranzytową na obrzeżach naszego Układu? Czyli gdzie? Albo w innych układach albo w naszym... Proszę o erratę.

serdecznie pozdrawiam